Nejnovější zprávy: ​Rekord pokořen! Návštěvníci Beskydských rekordů vystoupali přes 10 tisíc metrů! Centrem Ostravy prošel první průvod hrdosti gayů a leseb

Kultura

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka: Uspokojíme náročné posluchače i rodiny s dětmi

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zve do velkých koncertních síní, ale také do sakrálních prostor, zámku, hornického muzea, rozhlasového studia nebo open air prostor v Hukvaldech.

Klavírista Tomáš Kačo. Foto: MHF Leoše Janáčka

Festival se koná po dobu 5 týdnů od 28. 5. do 1. 7. v Ostravě, Hukvaldech a dalších 10 okolních městech: Opava, Frýdek-Místek, Bohuslavice, Ludgeřovice, Havířov, Bohumín, Krnov, Hlučín, Příbor, Mikołow.

MHF Leoše Janáčka zahájí 28. 5. Symfonický orchestr Českého rozhlasu a nejmladší zástupce slavné dirigentské rodiny Kristjan Järvi. Dále se představí osobnosti, jakými jsou pianista Sergei Babayan, houslisté Renaud Capuçon, Milan Paľa, Ivan Ženatý, houslistka Isabelle Faust, filharmonici z Toulouse nebo „domácí“ klavírista Tomáš Kačo. V nabídce jsou také mimořádné akce pro mladší publikum.

Pozvánka ředitele Jaromíra Javůrka na vybrané festivalové koncerty

Zahajovací koncert pod taktovkou Kristjana Järviho / Letošní festivalový ročník zahájí Prokofjev, Rachmaninov a Janáčkova Sinfonietta - významná díla první poloviny 20. století v interpretaci rezidenčního festivalového orchestru Symfonického orchestru Českého rozhlasu a nejmladšího zástupce slavné dirigentské rodiny Järviů. Kristjan Järvi bude také hostem první festivalové besedy v Centru Pant.

Ostravská premiéra díla: Král David Arthura Honeggera / Po 46 letech se konečně uskuteční odložená ostravská premiéra díla Král David, jehož provedení tehdejší politická reprezentace Ostravy zakázala. Pražský komorní instrumentální ansámbl a Pražský filharmonický sbor doplní umělecký přednes v podání Jaromíra Meduny.

Den slezských varhan / Již potřetí se rozezní varhany Slezska, aby připomenuly slavnou hudební historii tohoto regionu. Poprvé navštívíme Polsko a Jaroslav Tůma bude opět zasvěceným průvodcem tohoto výjimečného festivalového projektu.

Jazzový podvečer / Pro rok 2019 přijal pozvání festivalu na tradiční jazzové odpoledne na Landeku Vilém Spilka, brněnský kytarista a umělecký ředitel JazzFestu Brno, se svým kvartetem. V programu koncertu bude soubor reflektovat i své poslední CD Podvod s jazzovými úpravami notoricky známých písní Honzy Nedvěda.

Klavírní recitál Tomáše Kača / Z Ostravy a z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě vyšla a vychází neskutečná řada vynikajících interpretů. Festival je bude postupně připomínat. První z nich je klavírista, skladatel a improvizátor Tomáš Kačo, který z Nového Jičína došel až do Berklee College of Music v Bostonu, aby se jako velmi úspěšný umělec vrátil domů. O své cestě povede dialog s Jiřím Vejvodou v rámci jedné z festivalových besed v Centru Pant.

Orchestre National du Capitole de Toulouse - jeden ze tří nejlepších francouzských orchestrů současnosti v Ostravě / Konečně v Ostravě přivítáme prestižní Orchestre National du Capitole de Toulouse, navíc s reprezentativním programem a skvělým sólistou Renaudem Capuçonem.

Mimořádná pocta Beethovenovi v interpretaci Isabelle Faust Trio / Tři skvělí sólisté se sešli, aby kompletně provedli autorova klavírní tria. Koncert je festivalová pozvánka k Beethovenovu roku 2020.

Klavírní recitál Sergeie Babayana nebo Babayan hraje Chopina / Jeden z předních klavíristů současnosti přijíždí po 8 letech opět do Ostravy, aby se představil ve zcela originálním programu.

Folklórní den v Hukvaldech / Festival tímto programem připomíná silnou Janáčkovu inspiraci lidovými melodiemi, rytmy, tanci a intonací lidské řeči. Na Janáčkovy Královničky, které zazní v interpretaci souboru Podskalák Troubsko a cimbálové muziky Hájek z Ostopovic, naváže atacca suita Beránci a vlci Mariana Friedla, respektovaného multiinstrumentalisty žijícího v lašských Kozlovicích, vycházející z lidové hudby východní Moravy. Stejnojmenné album bylo oceněno cenou Anděl 2017 v kategorii folk.

Lidové balady v hudbě a legendární soubor Hradišťan/ Hudební zpracování lidových balad v dílech našich klasiků je umocněno scénickým provedením, videoartem a mimořádným obsazením sólových pěveckých partů v Kytici Bohuslava Martinů. To vše v neopakovatelné atmosféře stmívající se hukvaldské obory. Taneční složky se ujme legendární soubor Hradišťan.

Večer přírodních inspirací s Fazilem Sayem / Jeden z nejoriginálnějších pianistů současnosti Fazil Say se vrací do Ostravy, aby zahrál sólový part svého výjimečného klavírního koncertu. Finský mistr taktovky Pietari Inkinen pak jistě přesvědčí, že umí nejen Sibelia…

Závěrečný koncert pod hukvaldskou oblohou aneb pocta české hudbě v Janáčkově rodišti / Závěr festivalu bude letos patřit výhradně vokálně-instrumentálním skladbám českých autorů. Jubilující Milan Báchorek bude připomenut svou Hukvaldskou poémou, Dvořákův Žalm zazní na festivalu vůbec poprvé a Smetanova Česká píseň po 35 letech.

Podrobný program festivalu a informace k prodeji vstupenek na www.mhflj.cz

Fotogalerie

Foto dne