Nejnovější zprávy: Z městských jatek v Ostravě bude galerie. Přestavba by mohla začít letos Fotbalová nostalgie: Baníkovci děkovali prvním mistrům z roku 1976

Byznys

Mladý vývojář si díky podpoře inovačního centra splnil sen

​Areál Moravskoslezského inovačního centra (MSIC) v Ostravě-Porubě není jen adresou na razítko 75 firem, které zde dnes sídlí. Je to především místo, kde vnikají nové inovativní nápady a projekty dostávají konkrétní obrysy i díky propojení profesí a zkušeností zaměstnanců těchto firem.

Foto: MSIC

MSIC tak vytváří komunitu, kde každý najde ten správný protějšek, jak tomu bylo také v propojení start-upu DMKey Technologies a vývojového centra IdeaHUB.

DMKey Technologies

Nápad mladých počítačových nadšenců, kteří zjednodušovali pro vlastní zábavu modulární konstrukce počítačů, vyústil ve vývoj inovativních počítačových komponentů, které je možné jako stavebnici skládat podle vlastní fantazie.

„Vymýšlíme nové součásti počítače, které buď zjednoduší stavbu počítače nebo jej naprosto převratně mění, aby si lidé mohli postavit počítač úplně jinak, než jsou zvyklí,“ shrnuje podstatu svého podnikání Dominik Uskoba, autor modulárního systému DMKey Tchnologies.

Tento podnikatelský záměr byl podpořen akceleračním programem Green Light, v rámci kterého Centrum podpory inovací při VŠB-TU Ostrava nabízí vybraným projektům absolvovat tříměsíční program plný workshopů, mentoringu a intenzivní práce na rozvoji podnikání.

Aby nápad dostal reálné výsledky, dostala mladá společnost ve svém počátku šanci stát se součástí komunity firem zabývajících se technikou v MSIC. Svého partnera nalezli především v IdeaHUB, který byl schopen myšlenku přetavit do použitelného prototypu.

„Tu komunitu MSIC tvoří lidi opravdu se stejným nadšením, dá se říct pro stejnou věc. Tady od nápadů, až po konečný výrobek udělám všechno. Můžeme říct, že MSIC je továrnou na sny, protože nám se díky němu, sny plní,“ hodnotí mladý podnikatel.

Už po dvanácti měsících práce na tomto podnikatelském záměru je produkt ve fázi druhého prototypu, v plánu je rozběhnout sériovou výrobu a prodej na jaře 2019.

IdeaHUB

Nápad vytvořit prototypovou dílnu zaměřenou na mechaniku a mechatroniku podpořil MSIC ve svém areálu v roce 2017. IdeaHUB se zaměřuje na vývojové projekty klientů, které zpracovávají od návrhu prototypu, až po realizaci výsledného produktu.

„V naší dílně k tomu máme technické zařízení a vybavení a ve finále to znamená, že klient dostane vše od první skicy, přes návrh CAD MODELY až po funkčně odzkoušený produkt,“ říká Lukáš Jančar, Specialista konstrukce IdeaHUB.

Pro partnery inovačního centra to znamená možnost technického vývoje projektů přímo v areálu, a tak se rozšiřuje nabídka služeb v MSIC, která zrychluje realizaci inovací.

Tento příklad je jen jeden z mnoha, své partnery zde dnes nacházejí vývojová pracoviště i nadnárodních společností, IT odborníci a firmy se zaměřením na využití robotů. Zájem dalších společností o umístění v MSIC se stále zvyšuje.

Kapacita areálu se však již blíží ke své hranici, proto bylo možné vyhovět jen 19 společnostem ze 42, které v posledním roce projevily zájem o umístění.

Foto dne