Nejnovější zprávy: Těžký čtvrtek na silnicích kraje. Záchranáři ošetřili 17 lidí! ​Prodloužená Mostní ulice konečně zklidní život v Hrabové

Společnost

Moderní stavby Pustevny obohatí, věří architekt Kamil Mrva

Jednou z cest, jak rozvíjet lokalitu Pusteven, tedy jedno z nejvíce navštěvovaných míst v našem kraji, je realizace nových staveb. Potvrzuje to odvážně pojatá stanice lanovky, která byla otevřena koncem loňských prázdnin.

Interiér restaurace ve stanici lanové dráhy na Pustevnách nabízí krásné výhledy (Foto: Studio Toast)

Nejprve připomeňme, že původní budova z roku 1937 byla kvůli špatnému technickému stavu stržena. Po 80 letech na jejím místě vznikla moderní stavba s otevřeným konceptem restaurace, která byla navržena v souladu s okolním horským terénem a přírodou.

Za projektem výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách se ohlížíme společně s architektem Kamilem Mrvou, jehož ateliér za tuto stavbu získal hlavní cenu Grand Prix v letošním 12. ročníku prestižní soutěže Stavba Moravskoslezského kraje.

„Jsme rádi, že jsme mohli pracovat na projektu, který se nachází v blízkosti památky Libušín. Náročnost celého řešení se skrývala v tom, že bylo zapotřebí skloubit funkční požadavky investora, památkového úřadu a chráněné krajinné oblasti Beskydy,“ říká architekt.

Pro novou stavbu společně s kolegy zvolili přírodní materiály, mezi nimiž dominuje kámen, dřevo a sklo. Právě díky proskleným plochám orientovaným na jih, východ a západ se návštěvníkům nabízí jedinečné výhledy na panorama Beskyd, údolí Frenštátu pod Radhoštěm, Javorník či Radhošť.

„Když jsme měli hotový návrh, říkali jsme si, že bude těžké jej prosadit. Stavba působila hodně moderně, ale zástupci CHKO i památkáři přijali hned naši první studii. Ceníme si tohoto posunu stejně jako faktu, že jsme dostali na Pustevny současnou architekturu,“ pokračuje Kamil Mrva.

Podle něj se soudobá architektura vhodně doplňuje se sousedními historickými stavbami. „Díky otevřenému konceptu se ve skleněných stěnách zrcadlí krajina i stavby Dušana Jurkoviče. Nechtěli jsme vytvořit novou dominantu, ale být vedle nich partnerem, který ukazuje tvorbu dnešní doby,“ vysvětluje architekt.

Pojďte se kochat

Věří, že realizace stavby obohatí areál Pusteven a pomůže nastartovat obnovu kultovního místa, které ročně navštíví až 250 tisíc lidí. Infrastruktura v celé lokalitě bohužel dlouhodobě zaostává.

„Nová stanice lanovky byla důležitý impuls. Lidé si najednou začínají uvědomovat, že to na Pustevnách není jenom o jarmarku. Z restaurace mohou sledovat okolní přírodu a kochat se krajinou. To někdy stačí,“ dodává Kamil Mrva.

Z hlediska turistů je komfortní, že se do nové stanice dostanou přímo po výstupu z lanové dráhy a že si mohou užívat atmosféru příjemného posezení na prostorné venkovní terase.

Restaurace má kapacitu 128 míst k sezení, z toho je 40 míst v kavárně, 72 v bistru a 16 na terase. Všechna jídla jsou připravovaná z čerstvých surovin a bistro je zásobováno z kuchyně, která se nachází v podzemním podlaží.

Realizace nové stanice lanové dráhy na Pustevnách byla v letošním ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje oceněna nejen hlavní cenou Grand Prix, ale ovládla také kategorii Staveb občanské vybavenosti (rekonstrukce).

Celkově ji lze vnímat jako další z výsledků dlouhodobé spolupráce mezi kopřivnickým ateliérem Kamil Mrva Architects a obcí Trojanovice. Od roku 2009 úspěšně zvládli více než deset projektů a pokračují dál.

Týkat se to znovu bude i Pusteven, o jejichž komplexní obnově a kultivaci veřejného prostoru si budete moci více přečíst v právě chystaném vydání tištěného Magazínu PATRIOT.

Foto dne