Nejnovější zprávy: ​Opět je zde Závišický pedál - cyklovýlet pro rodiče s dětmi i náročné bikery! Slezan osmička není kulturní památkou. Budovu čeká nové využití

Společnost

Moravou a Slezskem se v noci prohnal vichr, lámal stromy a ničil vedení

​​Především polámané stromy musejí hasiči odstraňovat v souvislosti se silným větrem, který je v regionu od nedělního večera.

Ilustrační foto: Hasiči

Až do dnešního rána tak hasiči vyjeli k více než 150 událostem. Bez elektřiny bylo ráno téměř 10.000 domácností v kraji. Novinářům to sdělili mluvčí hasičů Petr Kůdela a mluvčí ČEZ Vladislav Sobol. Všechny události se zatím obešly bez zranění. Karviná kvůli sčítání škod uzavřela park Boženy Němcové.

"Relativně větší škody mohly způsobit čtyři spadlé stromy na různých místech kraje na zaparkovaná vozidla, v nichž ale nebyli lidé," uvedl Kůdela.

Nejhorší je zatím situace na Frýdecko-Místecku, na které připadá zhruba třetina zásahů. Hasiči tam do dnešního rána zasahovali v 56 případech, relativně nejklidněji je na Bruntálsku, kde hasiči kvůli počasí zatím vyjížděli ve 13 případech. Podle Kůdely nelze vyloučit, že zásahů přibude dnes ráno.

Dispečink ČEZ Distribuce kolem 07:00 evidoval na vedení vysokého napětí v kraji 19 poruch a další poruchy pak na vedení nízkého napětí.

Poruchy energetici ráno řešili například v Dobré na Frýdecko-Místecku, Příboře na Novojičínsku, Rýmařovu na Bruntálsku, ale i v Karviné, Orlové či v okolí Českého Těšína na Karvinsku a dalších místech.

"V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet i dodavatelských firem, pracovali celou noc a pokračují nadále v obnovení dodávek elektřiny. Situace se uklidnila, vítr se utišil a daří se nám poruchy opravovat. Předpokládáme obnovení většiny dodávek na hladině vysokého napětí během dnešního dne a večera," uvedl Sobol.

Opravy na nízkém napětí ale zřejmě potrvají až do úterý.

Město Karviná až do odvolání uzavřelo zámecký park. "Odbor komunálních služeb apeluje na občany, aby až do odvolání nevstupovali do parku Boženy Němcové. Po bouřce a poryvech větru právě probíhá posuzování škod a stavu vzrostlé zeleně," uvedl mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.

Do Česka dorazila večer studená fronta spojená s tlakovou níží Fabienne, jež s sebou přináší silný nárazový vítr. Výstraha meteorologů před větrem platí až do dnešního podvečera v celé zemi.

Na řadě míst nejezdí vlaky, omezení jsou také na silnicích, hlavně kvůli spadlým stromům. Výpadky jsou v dodávkách elektřiny.Foto dne