Nejnovější zprávy: ​ SmVaK Ostrava a Trianon spojily síly při zaměstnávání zdravotně postižených Přestavba Bazalů finišuje. Podívejte se, jak to tam vypadá

Gastronomie

Moravskoslezském kraji je už 40 malých pivovarů!

Přesně čtyřicet minipivovarů se v současné době nachází na pivní mapě Moravskoslezského kraje. Posledním novým přírůstkem se stal na konci loňského roku pivovar Zenke z Ženklavy.

Náš kraj se tak směle může řadit mezi nejsilnější pivovarské regiony celého Česka. Vždyť více minipivovarů je podle dostupných zdrojů pouze v Jihomoravském (48) a ve Středočeském kraji (47).

Zcela samostatnou kapitolou je hlavní město Praha, ve kterém je více než třicet malých pivovárků. Celkem je v republice kolem 360 minipivovarů.

To v Ostravě je jich zatím „pouze“ šest, ale město má bezesporu potenciál dál růst. Vedle zavedených značek, jako jsou pivovar na zámku v Zábřehu, Pivovarský dům v centru a Garage v Martinově, vznikly v posledních letech nové podniky ve Staré Bělé, ve Vítkovicích a v Heřmanicích.

Další se pak chystá v Hrabůvce, konkrétně v prostorách hotelového domu Elmontex, kde by na jaře letošního roku měl být otevřen nový restaurační minipivovar.

Loňské objevy: Dejf a Zenke

Malé pivovárky s ročním výstavem do 10 tisíc hektolitrů sice v Moravskoslezském kraji přibývají pomalejším tempem než před zhruba pěti lety, kdy byl největší boom, ale přesto se na pivní scéně pořád něco děje.

Loni začal v nových prostorách fungovat Albrechtický pivovar u Českého Těšína a zcela nově se dali do malovýroby zlatavého moku pivovarníci ve Studénce, kde vznikl pivovar Dejf, a v Ženklavě. Tamní pivovar Zenke je vůbec nejnovějším krajským přírůstkem s pořadovým číslem 40.

„Vaříme světlý i polotmavý ležák a k tomu také dva druhy silnějších svrchně kvašených piv. Provoz pivovaru zatím ještě ladíme a otevřeno máme jen o víkendech. Naplno bychom chtěli vařit před začátkem letní sezóny,“ uvedl jeho majitel Daniel Buzek.

Pivovárek, který má svůj výčep a pivo prodává také v pet lahvích, našel zázemí v jednom z rodinných domů v obci nacházející se pár kilometrů od Kopřivnice.

Jak je vidět, lidí, které vaření vlastního piva oslovuje, je a snad i bude dost. Jejich osudům a originálním příběhům se Magazín PATRIOT bude nadále se zaujetím věnovat.

Díky seriálu „Pivní mapa“ jste si dosud mohli na našem webu přečíst reportáže o minipivovarech z Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova (1), Ostravy – Zábřehu, Vyšních Lhot, Horní Lomné, Krnova, Rohova, Opavy, Karviné (1), Opavy – Kylešovic, Ostravice, Bílovce, Hukvald , Ostravy – Martinova, Ostravy – centra, Bohumína, Vratimova, Havířova (2), Kopřivnice, Vojkovic, Kozlovic, Kunčic pod Ondřejníkem, Ostravy – Vítkovic, Štramberku, Bruntálu, Karviné (2), Havířova (3), Stříteže, Rýmařova, Českého Těšína, Albrechtic, Karpentné, Leskovce a Studénky.

Foto dne