Nejnovější zprávy: VIDEO: 300 tisíc obyvatel je málo. Ostrava potřebuje růst, tvrdí Jan Světlík Kontejnerový terminál v Mošnově spojí Ostravu s přístavem v Antverpách

Politika

Moravskoslezští senátoři chtějí obhajovat své funkce

Všichni tři stávající moravskoslezští senátoři, kterým na podzim končí funkční období, budou zřejmě obhajovat funkci.

Do boje o senátorské křeslo za obvod Ostrava-město znovu půjde Leopold Sulovský (hnutí Ostravak), za obvod Karviná Petr Vícha (ČSSD) a za Opavu by měl nanovo kandidovat Vladimír Plaček (ČSSD).

Parlamentní strany a hnutí už o svých kandidátech do Senátu většinou mají jasno. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Ve volebním obvodu Ostrava-město se Sulovský utká s majitelem cukrárny Ivo Gondkem, který se o post bude ucházet za hnutí ANO, ale třeba i s lékařkou Zdenkou Němečkovou Crkvenjaš, přednostkou Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava.

Kandidovat bude jako nezávislá kandidátka s podporou ODS a TOP 09. Za Piráty chce o funkci senátora usilovat vysokoškolský pedagog Martin Tomášek a za komunisty ekonom René Číp.

Sociální demokraté by rádi do boje vyslali bývalého předsedu strany Jiřího Paroubka, jeho nominaci ale musí ještě schválit předsednictvo strany. Lidovci ani STAN kandidáta v tomto senátním obvodu stavět nebudou a SPD zatím o jménu nerozhodla.

V senátním obvodu Opava se proti Plačkovi, jehož kandidatura musí být ještě definitivně schválena, postaví za ANO pedagožka Simona Horáková, za lidovce starosta Hradce nad Moravicí Josef Vícha, kandidovat budou také lékař Kamil Běrský (SPD), ředitel gymnázia Petr Pavlíček (Piráti) nebo instruktor autoškoly Vlastimil Kupka (KSČM).

Společného kandidáta vyšlou do souboje TOP 09, ODS, Strana soukromníků, STAN a Strana zelených. Bude jím starosta Bolatic Herbert Pavera(TOP 09).

V obvodu Karviná bude proti stávajícímu senátorovi a starostovi Bohumína Petru Víchovi kandidovat ředitel nemocnic Jiří Matěj (ANO), lékař Bohdan Kufa (SPD) nebo bývalá poslankyně a někdejší primátorka Havířova na Karvinsku Milada Halíková.

Další politická uskupení kandidáta buď nestaví nebo nerozhodla.

Foto dne