Proměny kraje
27/02/2019 Jan Smekal

​Můstky ve Frenštátě čeká rozsáhlá rekonstrukce

Skokanské můstky ve Frenštátě pod Radhoštěm, na kterých vyrostlo mnoho úspěšných reprezentantů, by se po dlouhé době mohly opět stát jedním z nejmodernějších světových areálů svého druhu. V roce 2023 mají dokonce hostit závody ve Světovém poháru mužů.

Frenštát pod Radhoštěm vždycky produkoval skokany, kteří dokázali obstát i ve světové konkurenci. Jenže v současné době nemají zdejší sportovci v zimě kde trénovat. Technický stav frenštátských můstků není dobrý.

V příštích letech by se to však mohlo změnit. Moravskoslezský kraj podporuje snahu TJ Frenštát pod Radhoštěm o celkovou rekonstrukci a modernizaci areálu.

„Je tady parta lidí, která chce udělat něco pro Moravskoslezský kraj, a sice pro krajské stříbro, pro tradici Jiřího Rašky, která tady je. Máme dvě možnosti. Buď necháme areál shnít nebo jej posuneme do 21. století,“ uvedl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana kraje pro sport.

„V současném složení máme všichni chuť. Včetně starosty Frenštátu, místostarostky Trojanovic, parta je tak silná, že věříme, že se nám celá věc podaří dotáhnout do zdárného konce. Nebude to jednoduché, protože naše vize je obrovská, ale kdo nemá vize, ať raději nic nedělá,“ zdůraznil.

„V tomto týmu se spolu setkáváme už dva roky. Podařilo se nám vyřešit jednu zásadní překážku, a sice vlastnické vztahy. Podařilo se nám společně financovat studii, kterou nyní představujeme. A jsme dohodnutí, že chceme společnými silami pokračovat dál,“ popsal Folwarczny.

Vypracovaná architektonicko-urbanistická studie věnující se úpravám Skokanského areálu Jiřího Rašky myslí na komplexní rekonstrukci.

„Součástí revitalizace má být vybudování a posunutí nové skokanské věže a změna profilu doskoku velkého můstku tak, aby získal parametry nutné k pořádání světových závodů a exhibic. Sportovci i diváci získají odpovídající zázemí, řešeno bude i parkování, tribuny, sprchy, trenažéry pro benjamínky, lanovky, prostě vše, co k podobným areálům patří,“ vyjmenoval Folwarczny a dodal, že nová skokanská věž by měla také sloužit jako rozhledna a jako dlouho zamýšlené muzeum Jiřího Rašky.

Janda: Skokanská infrastruktura je v České republice katastrofálně zanedbaná

Celková revitalizace areálu bude mimořádně nákladná, počítá řádově se stamiliony korun. Vznikající studie proto bude mimo jiné sloužit jako podklad pro získání podpory státu a zařazení projektu do Národního investičního plánu.

„Záchranu frenštátských můstků beru jako svou osobní výzvu a jejich rekonstrukci budu prosazovat ve Sněmovně, budu tlačit na vládu, Ministerstvo pro místní rozvoj i vládního zmocněnce pro sport. Skokanská infrastruktura je v České republice katastrofálně zanedbaná a právě Moravskoslezský kraj se může stát místem, kde bude vyrůstat nová skokanská generace a který se stane lídrem skoků,“ řekl poslanec a bývalý skokan na lyžích Jakub Janda.

„Rekonstrukce má také přeshraniční dosah, protože by do Frenštátu začali jezdit trénovat skokani z Polska, Rakušané nebo Slovinci. Nový areál by byl také přitažlivý pro lyžařskou federaci a pro pořádání závodů světového formátu,“ pokračoval.

„Když promluvím jako předseda Úseku skoku, tak dneska máme v republice veliký problém. Nemáme totiž jediný můstek K-90, který by byl schopný zimního provozu. Lidé se mě často ptají, proč naši skokani neskáčou tak, jako dříve. Je to z toho důvodu, že nám chybí podmínky, které jsme dříve měli,“ upozornil Janda.

„Nemáme v zimě kde trénovat. Když se kluci vrátí ze závodů v neděli v noci, v pondělí si odpočinou, ale v úterý a ve středu nemají kde trénovat, než se zase ve čtvrtek vydají na další závod Světového či Kontinentálního poháru,“ dodal.

V případě, že by se podařilo frenštátské můstky zrekonstruovat, měli by zdejší skokani opět dosahovat podobných výkonů jako tomu bylo v minulosti.

„Připravil jsem si průzkum, jak byli skokani z Frenštátu úspěšní v dobách, kdy frenštátské středisko patřilo k nejmodernějším na světě. Za dobu svého fungování získali zdejší skokani šestnáct medailí z nejvýznamnějších světových soutěží, mezi které patří i olympijské hry či mistrovství světa. Nyní je všechno připraveno k tomu, abychom v budoucnu dokázali na tyto úspěchy navázat,“ poznamenal bývalý skokan na lyžích Jaroslav Sakala, který nyní trénuje mladé skokany.

Kania: Moderní sportovní areál jistě zvýší prestiž našeho regionu

„Za zhruba osmnáct let, kdy areál vyhovoval potřebným podmínkám, získali frenštátští skokané celkem sedmnáct vítězství v závodech Světového poháru, téměř šedesátkrát stáli na stupních vítězů a taky vychovali v mládežnických kategoriích jeden titul mistra světa,“ přiblížil s tím, že v současných podmínkách však musí skokané dojíždět za tréninky nejčastěji do zahraničí.

„Před dvěma lety jsme měli vicemistra světa v kategorii žáků v Německu, čtyři závodníci z Frenštátu se zúčastnili žákovského mistrovství světa ve Finsku v letošním roce. Filip Sakala byl nominován na mistrovství světa do Seefeldu. Dokazujeme, že i v takových podmínkách dokážeme aspoň trochu držet krok se světovou konkurencí. Rekonstrukci areálu potřebujeme, abychom dokázali navázat na úspěchy z minulosti.“

Tělovýchovné jednotě Frenštát pod Radhoštěm už Moravskoslezský kraj před necelým rokem pomohl s odkupem pozemků pod skokanskými můstky.

„Kraj poskytl stejně jako město Frenštát pod Radhoštěm dotaci jeden a čtvrt milionu korun. S městem se rovným dílem také dělíme o náklady na vypracování studie, které jsou ve výši 700 tisíc korun. Spolufinancování příprav celkové revitalizace areálu považuji za smysluplnou, moderní sportovní areál jistě zvýší prestiž našeho regionu,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Podle nejoptimističtějších odhadů by se mohlo klepat kladívkem na podzim roku 2020, samotné práce by pak začaly v následujícím roce. Ovšem to vše za předpokladu, že se podaří zajistit financování a neobjeví se žádné komplikace.

Ambicí je dokončení revitalizace ještě před Světovým pohárem mužů v roce 2023, který má hostit právě Frenštát pod Radhoštěm.

Sdílejte článek