Nejnovější zprávy: Výročí: Před 80 lety skončil v Ostravě první okupační nacistický správce Pít se má tak, jak mistr výčepní káže!

Společnost

Na Dnech NATO se představí 17 zemí, superlákadlem bude vrtulník Black Hawk

Na letošním 17. ročníku Dnů NATO, které se v polovině září uskuteční na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku, se představí celkem 17 zemí.

Poprvé se současně budou prezentovat i tři mimoevropské země – USA, Kanada a Saúdská Arábie. Největší bezpečnostní show v Evropě nabídne i několik zahraničních premiér, řekl dnes novinářům hlavní organizátor akce Zbyněk Pavlačík.

S premiérovou ukázkou se ve střední Evropě představí akrobatická skupina Saudi Hawks. „Je to skupina, která se v Evropě účastní teprve potřetí, oni plánují hodně dopředu. My jsme s nimi začali jednat před bezmála třemi lety a jsem velice rád, že se to podařilo, protože následující roky mají svůj program plný,“ uvedl Pavlačík.

Na mošnovské letiště dorazí přes 80 kusů letecké techniky a přes 200 kusů pozemní techniky. Za oba dny show pak bude možno sledovat přes 60 ukázek a 15 hodin hlavního programu.

Například Spojené státy americké se na letiště vrátí se svými strategickými bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress. „Tyto letouny se na veřejných akcích společně ukazují velmi vzácně, je proto velmi unikátní, že je bude možno takto u nás vidět dva roky po sobě,“ řekl Pavlačík.

Speciální partnerskou zemí akce letos bude Slovensko, které chystá exkluzivní premiéry i derniéry techniky svých ozbrojených sil i dalších bezpečnostních složek.

Velkým lákadlem zřejmě bude víceúčelový vrtulník UH-60 Black Hawk, který na letošních Dnech NATO zažije mezinárodní premiéru. Stroje, kterých slovenská vláda v roce 2015 nakoupila devět, jsou nyní postupně dodávány do výzbroje vzdušných sil.

Lákadlem bude i účast stroje Tu-154, který bude Slovensko letos vyřazovat z aktivní služby. Sloužil až do roku 2007 také českému letectvu, ale na Dnech NATO ho návštěvníci nikdy neviděli. Tímto typem stroje se také vraceli čeští hokejisté z vítězné olympiády v Naganu v roce 1998.

Na show se letos představí například i nový display pilot Ivo Kardoš s letounem JAS-39 Gripen, který teprve v květnu získal certifikát k provádění ukázek na veřejných akcích na tomto letounu. Už o dva měsíce později ale porota Royal International Air Tattoo v britském Faifordu ocenila českého pilota za nejlepší zahraniční ukázku.

Dny NATO se budou konat ve dnech 16. a 17. září. Podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela bude do akce nasazeno 250 policistů. Znovu lze očekávat komplikace v dopravě. Program a další podrobnosti lze najít na www.natodays.cz.

Foto dne