Nejnovější zprávy: VIDEO: 300 tisíc obyvatel je málo. Ostrava potřebuje růst, tvrdí Jan Světlík Kontejnerový terminál v Mošnově spojí Ostravu s přístavem v Antverpách

Společnost

​Na Landeku vzniklo nové obří akvárium. Ukazuje bohatství řeky Odry

Obří akvárium na 5 000 litrů vody vzniklo nově v ostravském Landek Parku, komplexu hornického muzea, prehistorických památek a chráněných přírodnin, který je jednou z atraktivních součástí areálů Dolních Vítkovic.

Foto: Landek Park

„Provoz pro veřejnost zahájí Akvárium Landek tuto sobotu v 10 hodin. Otevřeno pak bude mít do 18 hodin,“ říká ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Podle něj podobná přírodní expozice Landeku, který leží u soutoku řek Odry a Ostravice scházela. Akvárium, situované v bezprostřední blízkosti tzv. rybího přechodu, proto ukazuje návštěvníkům ryby zdejších vod a jejich biotopy.

Zaměřeno je hlavně na ryby z povodí řeky Odry, která u Landeku vytváří příjemný meandr a kulisu cyklistické stezky Odra - Morava – Dunaj.

V „muzeu ryb“, které vytvořil Jiří Rachfalík, jsou k vidění nejenom kapři a plotice, ale i okouni, candáti, parmy oukleje a další rybí zástupci. Na návštěvníky čeká i velký sumec „Pepa" a štika ,,Matylda", což jsou dětmi obdivovaní maskoti.

Samostatnou kapitolou nové expozice je ukázka lososů a ostatních lososovitých ryb, které také neodmyslitelně patří k řece Odře a jejím přítokům, byť u lososů je to už dávno, co Odrou táhli.

Akvárium Landek je přístupné v květnu ve všední dny od 14:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 10:00 do 18:00 hodin. Po telefonické domluvě bude otevřeno i pro školy.

Od června pak bude provozní doba prodloužena a sjednocena každý den (včetně víkendů) na 10:00 až 18:00 hodin. Cena za vstup je 90 Kč pro dospělé a 70 Kč pro děti a seniory. Pro rodiny s dětmi je připraveno zvýhodněné vstupné.

Landek Park v městské části Ostrava - Petřkovice je světově známou geologickou, archeologickou, přírodovědnou a hornickou lokalitou. Propojení hornického muzea, největšího v ČR, a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost.

Na jihovýchodním svahu Landeku, jehož územím vede přírodovědecká a hornická naučná stezka, se nachází unikátní geologický řez s vrstvami uhlí karbonského typu, které vznikly před 250 miliony let a vystupují tu na povrch četnými výchozy uhelných slojí.

V lokalitě Landeku bylo také doloženo sídliště lovců mamutů. V roce 1953 zde byla nalezena světoznámá Petřkovická neboli Landecká Venuše, 46 mm vysoké torzo ženy, vyřezané z krevele. Je to jediná štíhlá Venuše v Evropě s nevyčíslitelnou historickou hodnotou.

Landek Park zahrnuje areál o rozloze 35 hektarů. Jeho součástí jsou expozice hornictví s fáráním do dolu, ukázky báňského záchranářství, dopravy v šachtách i práce koní a dětí v dolech. Nejnovější expozice s důlním koněm je opředená historkou o statečném koni Ferdinandovi a jeho průvodci při těžké práci v šachtě.

Landecký park nabízí také sportovně relaxační zázemí, kemp, místa pro karavany i několik stravovacích zařízení. Areál již řadu let plní funkci příměstské rekreační zóny i zázemí pro ubytování hostů známého hudebního festivalu Colours of Ostrava konaného v Dolních Vítkovicích.

Foto dne