Společnost
19/07/2019 Tomáš Svoboda

Na titulní straně: Pořád jsme na začátku, říká ředitel DOV Petr Koudela

Zpřístupnění bývalé koksovny, výstavba pobočky Národního zemědělského muzea či nové akvárium na Landeku. To jsou jen některé z projektů, kterými momentálně žijí Dolní Vítkovice (DOV).

Přestože se unikátní areál neustále rozvíjí, podle výkonného ředitele Petra Koudely velké výzvy ještě přijdou. Jednou z největších je propojení s centrem Ostravy či záchrana vysokých pecí.

Asi nejsem sám, komu přijde, že Dolní Vítkovice nestojí na místě a že se v nich pořád něco děje. Je to správný pocit?
Máte pravdu, že skoro každý týden čelíme novým námětům. Zdaleka ne všechny nápady se ale uskuteční. Ono totiž není jednoduché záměr investičně promyslet a realizovat. Je to složitější z ekonomického, ale i z technologického a památkového hlediska. Jinak když zmiňujete, že nestojíme na místě, rád bych zopakoval to, co před časem v jednom rozhovoru prohlásil pan architekt Pleskot. Řekl, že má pocit, že ve velkých infrastrukturálních projektech se všechno zastavilo. Osobně to tak úplně nevidím, protože některé investice probíhají, ale zejména společný tah města a DOV se v posledních letech trochu zpomalil. Věřím, že se to zase brzy změní.

Proč se zpomalil?
Myslím si, že jsme se přestali zaměřovat na koncept celého území, který je mimochodem k vidění i s modelem Dolních Vítkovic v Gongu. Chce to se opět zamyslet společně s městem a majiteli pozemků s územním i časovým nadhledem. Zkrátka uvažovat, jak společně postupovat dál. Nejsme uzavřeným areálem. Ten se naopak stal a má být stále více přirozenou součástí města. To, co se povedlo v minulých letech, bylo možné díky společnému zájmu. Souhlasím, když pan architekt Pleskot říká, že Dolní Vítkovice jsou teď bezpečné, přístupné a zajímavé, ale pořád jsme jen na začátku. Propojení přes Karolinu lávkou a Jantarovou stezkou je fajn, ale nestačí. Těším se, že se bude přemýšlet o ještě větším propojení a mám radost, že o něčem už se přece jen diskutuje. Nemusíme kvůli tomu ale stavět nové dálniční nadjezdy, které dnes vzbuzují pocit, že Vítkovice jsou přes uměle vybudované bariéry vzdálenou částí města.

Měli bychom je brát za součást centra?
Když jdete pěšky od Gongu na Karolinu, jste tam do deseti minut. To je, jako byste v Praze přešel z pravého na levý břeh Vltavy. Architekt Pleskot kdysi srovnal právě centrum Prahy s Ostravou a v měřítku je to tak, že Dolní Vítkovice jsou od centra Ostravy vzdáleny stejně jako různá místa v jádru Prahy, která jsou jako centrum stále brány. Ostrava má ale na rozdíl od Prahy výhodu, že i v centru jsou velké rozvojové plochy. Proto tvrdím, že je třeba přemýšlet, jak se bude centrum směrem k Dolním Vítkovicím, které zásadně ovlivnily historii i současnost Ostravy, rozvíjet. Jen ne zastavěním dopravními uzly. Nám nejde o umělé propojky k tomu, co se tady vytvořilo v posledních letech, ale o propojení s tím, co přirozeně vznikalo už od takzvané industriální revoluce.

Obsáhlý rozhovor s Petrem Koudelou, který mluví také o novém návštěvnickém centru Kofoly či o vizi zvané Muzeum+, si můžete přečíst v novém vydání tištěného Magazínu PATRIOT.
Předplatné časopisu nebo jednotlivé vydání lze jednoduše objednat přímo na webu.
Sdílejte článek