Nejnovější zprávy: Vlak v Ostravě srazil ženu, na místě zemřela Výročí: Před 80 lety skončil v Ostravě první okupační nacistický správce

Společnost

​Na Třinecku a Frýdecko-Místecku platí smogová situace

Smogová situace vinou vysokých koncentrací polétavého prachu v ovzduší dál platí pro velkou část Moravskoslezského kraje.

Ilustrační foto: Archiv

Znečištěné ovzduší je především na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku včetně Třince a okolí. Opatření platí do odvolání.

V blízké době je také možné vyhlášení smogové regulace, kdy musejí některé průmyslové podniky dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Podle hodinových koncentrací je situace v regionu většinou špatná. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace se pohybují na řadě míst nad hodnotou 100 mikrogramů na metr krychlový. Limit je 50 mikrogramů. Nejhůře se dýchá obyvatelům Karviné. Měřicí stanice tam dnes ráno hlásila celodenní koncentraci na úrovni 122 mikrogramů.

Smogová situace se vyhlašuje, pokud aspoň na polovině meteorologických stanic překročí průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a pro příštích 24 hodin se neočekává pokles.

Meteorologové doporučují, aby se hlavně nemocní, starší lidé a děti venku fyzicky nenamáhali. Vhodné je rovněž, aby lidé dali přednost městské hromadné dopravě před osobními vozy.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá nejen průmysl, ale i doprava, topení v domácnostech a škodliviny ze sousedního Polska.

Foto dne