Nejnovější zprávy: ​Rekord pokořen! Návštěvníci Beskydských rekordů vystoupali přes 10 tisíc metrů! Centrem Ostravy prošel první průvod hrdosti gayů a leseb

OSTRAVA-JIH

Největší ostravský obvod postrádá přirozené centrum, postaví proto náměstí

​Nejlidnatější ostravský obvod Jih chce letos vybudovat nové náměstí, které by se mělo stát centrem této městské části. Obvod upraví a zvelebí plochu naproti ubytovně Hlubina u tamního nákupního centra.

Foto: google.cz

Náklady na rekonstrukci plochy jsou odhadovány na 114 milionů korun, řekla mluvčí radnice Gabriela Gödelová.

Mluvčí připomněla, že samotný obvod je dělen na několik částí, a nemá tak přirozené centrum. Záměrem je proto vytvořit prostor, který by byl považován za jakýsi střed obvodu.

Nákupní centrum patří k velmi frekventovaným místům, a volba proto padla právě na toto místo. Obvod tam v loňském roce navíc dokončil opravu části obchodního centra zvaného Železňák za zhruba 45 milionů korun.

"Opravena byla asi jedna třetina objektu, která je ve vlastnictví obvodu. Další části jsou tří různých soukromých vlastníků, ale máme informaci, že jeden z nich, jehož část navazuje právě na naší, opravu rovněž plánuje," uvedla mluvčí.

Loni v dubnu pak na úpravu obchodního centra navázala i rekonstrukce parkoviště u polikliniky. Na ploše přesahující 4000 metrů čtverečních vzniklo 70 kolmých parkovacích stání. Přestavba stála přes 10,5 milionu korun. Obvod plánuje ještě v lednu v obchodním centru dobudovat také chybějící výtah.

Už v příštím týdnu by chtěl vybrat stavitele nového náměstí. V ideálním případě by stavba mohla začít v březnu a hotova by měla být do konce roku. Městská část počítá s tím, že na novém náměstí Jih bude o letošních Vánocích umístěn vánoční strom.

Součástí náměstí bude nový vodní prvek, vznikne tam i zastřešené atrium, kde bude možné pořádat i menší kulturní akce. Revitalizována bude dlažba, která bude doplněná o plochy různých povrchů a materiálů.

Součástí bude nový mobiliář, zeleň i osvětlení. Na náměstí je navržen také objekt městského informačního centra, v němž bude umístěno veřejné WC. V budoucnu obvod plánuje i rekonstrukci podchodu navazujícího na budoucí náměstí, který je v neutěšeném stavu.

Zatím ale nemůže najít projektanta stavby, protože modernizace je kvůli některým technickým problémům náročnější.

Foto dne