Společnost
11/01/2017 Tomáš Svoboda

Náročná záchrana Grossmannovy vily v Ostravě: Na rekonstrukci bude třeba 40 milionů

Slavná ostravská vila stavitele Františka Grossmanna, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1923, by se po letech chátrání mohla dočkat záchrany. Město si pro rekonstrukci kulturní památky stojící nedaleko Krajského úřadu nechalo zpracovat investiční záměr, který celkové náklady na její obnovu vyčíslil předběžně na 40,5 milionu korun.

Po loňském zpracování investičního záměru rozhodla městská rada v tomto týdnu také o vypsání výběrového řízení na vypracování projektové dokumentace pro stavební povolení, pro provádění stavby a další činnosti související s rekonstrukcí vily lokalizované v ulici Na Zapadlém č.p. 1674, která je majetkem města Ostravy.

Bude vila zase reprezentovat město a kraj?

Podle samotného záměru, který pro město připravil ostravský architekt Tomáš Šonovský, bude v jednotlivých podlažích patrové vily řešeno využití pro společenské a reprezentační účely městské či krajské samosprávy. Vila by tak například mohla hostit vzácné státní či diplomatické návštěvy.

V přízemí by mělo být technické zázemí s prostory pro obsluhu nemovitosti, v prvním nadzemním podlaží společenské a jednací prostory včetně kanceláří a ve druhém podlaží ubytovací prostory. Tyto plány ostatně bývaly veřejně zmiňovány už několik let, ale až nyní se zdá, že by postupnými kroky mohlo snad už v roce 2018 dojít k jejich realizaci.

„Mělo by jít o opravu do podoby, kterou vila měla v době svého vzniku. Jako celek se sice zachovala v relativně nezměněném stavu, ale za roky bez údržby a stálého obývání bohužel zchátrala,“ uvedl architekt Šonovský.

Podle informací poskytnutých už dříve městem se má rekonstrukce provést s důrazem na uchování velkoryse pojednaného rodinného sídla, řemeslně zdařilých architektonických detailů a obnovu zaniklých konstrukcí a materiálů jako například vnitřního schodiště, autentické střešní krytiny či původních vikýřů.

Komplikace: Část vily je v soukromém vlastnictví

Jak Magazín PATRIOT dále zjistil, komplikací při realizaci projektu mohou být vlastnické vztahy týkající se celého areálu Grossmannovy vily. Městu totiž patří „pouze“ její větší část dobře viditelná také z ulice 28. října, ale menší část přístupná z ulice Na Zapadlém je v soukromém vlastnictví.

Aktuální projekt by tak prozatím řešil jen částečnou rekonstrukci, což by vzhledem k uvažovaným reprezentačním účelům nebylo ideální. Nejednotný vzhled je ostatně patrný i v současnosti kvůli dílčím opravám provedeným v soukromé režii. Jako možná alternativa před samotnou realizací se nabízí také odkup zbývající části vily městem.

Jsou to i tyto souvislosti, které potvrzují celkově složitý a také bohužel lidsky nešťastný vývoj kolem jedné z unikátních ostravských staveb.

Z historie Grossmannovy vily je známo, že na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století se firma jejího stavitele dostala do finančních problémů, které se sám majitel a jeho žena rozhodli v roce 1933 řešit dobrovolným odchodem ze života.

Po druhé světové válce byla ve vile umístěna mateřská školka a školní družina, která fungovala do roku 2005. Od té doby je „hlavní budova“ opuštěná a chátrá. Nákladnou údržbu se město snažilo v minulosti řešit různými způsoby. Na konci roku 2012 třeba nabídlo dražbu vily v aukci. Zájem však neměl nikdo.

Další osud opuštěné stavby budeme nadále sledovat.

Sdílejte článek