Nejnovější zprávy: ​Rekord pokořen! Návštěvníci Beskydských rekordů vystoupali přes 10 tisíc metrů! Centrem Ostravy prošel první průvod hrdosti gayů a leseb

Kultura

Návrat do 13. století: V kostele v Jaktaři objevili unikátní gotické prvky

Restaurování gotických prvků v interiéru kostela sv. Petra a Pavla v Jaktaři u Opavy přineslo řadu významných zjištění. Mimořádná kulturní památka díky tomu kandiduje na ocenění pro nejlepší památkářský počin roku 2017.

Detail svorníku v interiéru kaple kostela sv. Petra a Pavla v Jaktaři u Opavy (Foto: npu.cz)

Odborníci z Národního památkového ústavu (NPÚ) uvádějí, že na základě zjištěných poznatků lze kostel řadit k nejstarším příkladům raně gotické proměny venkovské sakrální architektury nejen v tuzemsku, ale i v okolních středoevropských zemích.

Restaurátorský zásah, který prováděla dvojice Romana Balcarová a Jakub Gajda, navrátil stavebním prvkům původní středověkou podobu.

Restaurátoři se zaměřili na klenbu v interiéru kaple sv. Anny, dále na tzv. sedile v jižní obvodové zdi presbytáře a portál spojující presbytář se sakristií.

"Byla obnovena původní středověká podoba stavebních prvků a zároveň se podařilo prokázat, že všechny uvedené architektonické prvky jsou dochovány v autentické raně gotické podobě, a to dokonce i s relikty původních povrchových úprav," hodnotí práci restaurátorů web NPÚ.

Zjištění vyplývající z restaurátorského průzkumu potvrdila datování nejstarší dochované fáze kostela do druhé čtvrtiny 13. století a přinesla nové informace o historii a významu této mimořádné památky.

Právě proto je kostel sv. Petra a Pavla v Jaktaři u Opavy, stejně jako zachráněný renesanční dům Lucerna v Příboře, zařazen mezi 21 památek kandidujících na prestižní ocenění "Patrimonium pro futuro" za rok 2017.

Konkrétně byl zařazen do kategorie "objev roku".

O celkovém vítězi rozhodne odborná porota, veřejnost může do 14. září hlasovat v samostatné anketě "Památky děkují".

Fotogalerie

Foto dne