Společnost
01/12/2016 Jaroslav Baďura

Nejlepší místo pro život? Podle průzkumu Praha, Moravskoslezský kraj je poslední

Kulturní a společenské centrum, nejnižší nezaměstnanost, nejlepší zdravotní a sociální péče a vysoká úroveň vzdělávání a péče o děti. Nejen to jsou důvody, které dělají z hlavního města nejlepší Místo pro život letošního roku.

Praha svoji pozici obhájila, na druhé místo se vyšvihl Pardubický kraj a bronz putuje na Plzeňsko. Na pomyslných stupních vítězů poprvé chybí Královéhradecký kraj.

Místo pro život je společensky přínosný srovnávací výzkum mapující kvalitu života obyvatel v regionech České republiky, který realizuje analytická agentura Datank.

Hlavní město opět stalo nejlepším místem pro život v České republice. Praha uspokojí skoro všechny. Od studentů vysokých škol až po milovníky kultury a společenského života. Práce se v Praze shání daleko snáze, průměrná mzda je nejvyšší v zemi, zdravotní péče je na lepší úrovni než ve většině dalších krajů a v neposlední řadě se hlavní město pyšní velkým počtem spolků, nadací a občansky prospěšných organizací.

Ve všech těchto oblastech a kritériích je Praha jasně na špici. V Praze však není jen blaze, samozřejmě se jí nevyhýbají problémy pro velkoměsta typické. Mezi ně patří především velká kriminalita a to i přesto, že Prahu hlídá nejvíce policistů v celé republice. Další oblastí, která život v našem hlavním městě ztěžuje je oblast ekologie a životního prostředí.

Množství emisí je zde nejvyšší ze všech krajů a zeleně tu naleznete naopak úplně nejméně. Co je však oproti loňskému roku pozitivní, je fakt, že Praha se s těmito nedostatky snaží bojovat a v investicích do životního prostředí poskočila z poslední příčky hned na pátou.

V mnoha ohledech se Moravskoslezský kraj po právu stává nejhorším Místem pro život letošního roku. Jsou určitá kritéria, která ukazují, že se tu lidem nežije špatně. Největším plusem severní Moravy je kvalitní a propracovaná infrastruktura. Zde se kraj řadí na třetí místo celorepublikového žebříčku.

Životnímu prostředí se i přes neustálou zátěž těžkým průmyslem daří lépe a region do jeho ochrany investuje skoro nejvíce v republice. Výsledky maturantů jsou na vysoké úrovni a vysokoškoláci považují zdejší školy za atraktivní. Zde však pozitiva končí.

Moravskoslezský kraj je nejhůře hodnocen hned ve třech z osmi hlavních oblastí. Nejhorší pracovní podmínky, volnočasové aktivity a turismus a také nejnižší míra společenské odpovědnosti a tolerance. Největším mínusem však stále zůstává nejvyšší dlouhodobá nezaměstnanost.

Problémovou oblastmi zůstává také zdravotní a sociální sféra. Zde se kraj stejně jako i v jiných hodnocených oblastech ocitá velmi nízko.

Unikátní projekt MÍSTO PRO ŽIVOT srovnává životní podmínky obyvatel ve všech krajích České republiky. Vyhodnocuje jejich úroveň, sleduje je v dlouhodobém horizontu a snaží se iniciovat společenskou diskusi o hodnotách, které obyvatelé České republiky vyznávají.

Kraje se hodnotí z pohledu desítky kritérií, která jsou rozdělena do následujících osmi oblastí: ekologie a životní prostředí, zdravotnictví a sociální sféra, péče o děti a vzdělávání, pracovní podmínky a kupní síla, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost.

Princip hodnocení se opírá o tři hlavní pilíře. Objektivní kritéria získaná z nezávislých zdrojů, názory kolegia a průzkum prováděný mezi 1400 obyvateli všech regionů. Informace o projektu najdete na www.mistoprozivot.com nebo na www.facebook.com/mistoprozivot.

Sdílejte článek