Proměny kraje
30/06/2019 Jan Smekal

​Některé obce jsou kvůli suchu bez vody. Kraji pomůže i vláda

Sucho představuje ohromný problém. O tomto tématu se v poslední době stále více diskutuje. A mluvil o něm také ministr životního prostředí Richard Brabec při své návštěvě v Moravskoslezském kraji. Představil také projekty, prostřednictvím kterých se stát snaží řešit tento problém.

„Máme za sebou dvě návštěvy. Jedna byla v obci Vrchy, což je malá obec se zhruba dvěmi sty obyvateli. Tam je krásně vidět nový projekt zaměřený na zajištění nových zdrojů pitné vody, což se týká stovky obcí, a to nejen v Moravskoslezském kraji, které ze dne na den nebo z týdne na týden přicházejí o vodu, protože jim vysychají studny,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Dneska máme nejrychlejší program, jak jim vodu zajistit. Jeden takový projekt jsme viděli právě v obci Vrchy, což je obec, která měla nekvalitní vodu ve sto metrů hlubokém vrtu. Jde o vodu, která zabezpečí současné ale i budoucí potřeby obce. Takových projektů dnes máme takřka 400 po celé republice. Skvělé na tom je to, že máme ještě další peníze na další projekty a skvělé je to, že dneska jsou to nejrychlejší projekty,“ pokračoval.

S nedostatkem vody se potýkají především menší obce, které nejsou napojeny na nějaký kapacitní vodovod. „Dostávají se do situací, kdy kvůli pokračujícímu suchu se ocitnou bez vody. Musí tam pak jezdit cisterna, což nelze dělat dlouhodobě. Takto jsme schopní v horizontu řádově měsíců zabezpečit financování až do výše 80 procent na takový projekt,“ popsal Brabec.

„Zhruba před dvěma lety jsme s tímto projektem začali prakticky na klíč, protože řada obcí nedosáhla na evropské peníze. Tady se ale bavíme o projektech za jeden, dva miliony, někdy do jednoho milionu. V případu obce Vrchy je to trochu více, protože se tam dělá ještě úpravna vody. Ve vrtu totiž mají nekvalitní vodu, takže se ještě upravuje na pitnou vodu,“ vysvětlil ministr s tím, že momentálně je vyčerpáno prvních 300 milionů korun, ale vláda našla dalších 600, takže do tohoto projektu celkově napumpuje 900 milionů.

„Zbývá nám asi ještě 500 milionů, takže jsme schopní udělat ještě zhruba 400 podobných projektů. Skvělé je, že to pro malou obec znamená rychlé řešení, protože malé obce nemají moc možností. Kolikrát by se rády napojily na kapacitní vodovod, ale jsou tak daleko, že se to neoplatí, anebo to technicky není možné.“

Obce mohou peníze využít na úpravny vody či na napojení na přivaděč Dneska už však technika umožňuje využít i nějakou mobilní úpravnu vody a využít jakýkoli podzemní nebo povrchový zdroj.

„Nejde tedy jen o peníze na vrt nebo prohloubení, ale třeba taky na úpravny vody, na napojení na nějaký přivaděč nebo na dodělání místního vodovodu,“ přiblížil Brabec. „Je to něco, co nemá konkurenci mezi dotačními programy a je to velice oblíbené mezi obcemi, protože to nese rychlost a efektivnost. Vzhledem k tomu, že jde o národní peníze, nejsou administrativně tak náročné jako ty evropské. Snažili jsme se obcím maximálně vyjít vstříc a nekomplikovat jim život.“

V Moravskoslezském kraji se pak daří se suchem účinně bojovat hlavně díky skvělé vodohospodářské soustavě Povodí Odry. „Tato soustava umožňuje mimo jiné převádět vodu z Beskyd do Jeseníků nebo naopak. Pokud je nedostatek vody, tak je minimální a vyloženě lokální. A to tam, kde nejsou na tuto soustavu napojení,“ řekla Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana pro životní prostředí.

„Jako jediný kraj v Česku se snažíme obcím pomoci v otázce, jak nakládat s vodami. A to tak, že jsme loni i letos vyhlásili dotační titul a podpořili jsme devatenáct projektů ve výši skoro šest milionů korun.“

Ministr Brabec se byl podívat také poblíž Studénky, kde vláda v rámci CHKO Poodří plánuje revitalizaci rybníků.

„To jsou zase projekty zaměřené na to, jak vrátit vodu do krajiny. Přivezli jsme Moravskoslezskému kraji nabídku tzv. velké dešťovky, který vychází z malé dešťovky pro obyvatele, kdy nabízíme lidem možnost využívat dešťovou vodu tak, aby s ní mohli zalévat, splachovat, použít šedou vodu místo pitné vody. Stejný program máme teď pro obce, mohou si udělat propustné povrchy, nádrže pod náměstím nebo pod silnicemi a touto vodou pak zalévat městskou zeleň,“ řekl Brabec s tím, že takových projektů je asi čtyřicet.

„Představili jsme také projekt, kterým reagujeme na to, že přicházíme o miliony stromů kvůli obrovské celorepublikové kůrovcové kalamitě. Dneska přicházíme společně s nadací Partnerství s projektem Deset milionů stromů, tedy za každého občana České republiky minimálně jeden strom. Je to národní projekt, který odstartujeme na podzim, ale už nyní dáváme obcím a městům možnost, aby se s ním seznámily,“ poznamenal ministr.

Kraj řeší také adaptaci krajiny poznamenanou těžbou uhlí

„Strom je dneska nejlepší klimatizace, nejlepší výrobce kyslíku, konzument oxidu uhličitého. Chceme ukázat lidem, hlavně pak nejmladší populaci, že stromy jsou nesmírně cenné organismy, a že bychom měli udělat všechno pro to, abychom Česko zase zpátky zazelenili.“

Vedení Moravskoslezského kraje nejedná s ministrem životního prostředí jen o otázce zalesňování, ale také o tom, co se bude do budoucna dít s adaptací krajiny od Ostravy až po Orlovou a Karvinou.

„Dostali jsme impuls z Bruselu při jednání, kdy jsme žádali o finanční zdroje z tzv. projektu Light. Dneska kraj o tuto podporu požádal. Jde o půl miliardy korun, které by měly přijít do Moravskoslezského kraje právě se změnou adaptace po hornické krajině,“ uvedl Jan Krkoška, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj.

„Po hornickou krajinu budeme představovat na velké tiskové konferenci 17. července, kdy tento projekt ukážeme všem v Moravskoslezském kraji. Jde o součást uhelné platformy, kdy jezdíme do Bruselu vyjednávat nějaké financování.“

Sdílejte článek