Proměny kraje
24/07/2019 Jan Smekal

Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu magnetickou rezonanci

Třiadvacet let čekala frýdecko-místecká nemocnice na magnetickou rezonanci. Po dlouhé době se konečně dočkala. Moderní zdravotnické zařízení představila v úterý dopoledne. Ve zkušebním provozu je od 1. července a za tu dobu vyšetřilo prvních 70 pacientů.

„Magnetická rezonance měla být instalovaná ve frýdecko-místecké nemocnici někdy v 90. letech minulého století. Proto do nemocnice nastoupil doktor Pastrňák, který na magnetu pracoval, uměl ho a měl ho rozjet ještě za primáře Tomšeje. Pak se ale změnila politická situace, a protože tehdy byla magnetická rezonance velmi nákladný přístroj, nebylo na ni dostatek finančních prostředků,“ uvedl Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek.

„Nadále se však pracovalo na tom, aby magnetická rezonance byla instalovaná do nemocnice. V regionu vznikly různé lobbistické skupiny a magnet vznikl v soukromém zařízení, které pracuje v jednosměnném a dvousměnném provozu. Nemocnice nabízející akutní péči čtyřiadvacet hodin denně magnetickou rezonanci neměla,“ pokračoval.

Později byl problém v nemocnici samotné, protože před rekonstrukcí operačních sálů v roce 2007 se zjistilo, že objekt, v němž jsou operační sály, je v tak havarijním stavu, že hrozil zřícením.

„Během jednoho dne byly sály vystěhované a musely se zkumulovat do polovičních prostor, takže nebyl čas, prostor, ani energie k tomu, aby tady mohla vzniknout magnetická rezonance. Když jsme v roce 2015 otevřeli pavilon chirurgických oddělení, intenzivně jsme pracovali na pořízení magnetické rezonance. Trvalo to čtyři roky, ale konec dobrý, všechno dobré. Teď už ji tady máme a věřím, že bude všechno v pořádku,“ řekl Stejskal, podle kterého se díky magnetické rezonanci dostane vyšetření pacientům včas tak, jak to potřebují.

„Navíc budeme moct vyšetřovat pacienty, kteří mají takové bolesti, že nejsou schopní uležet vyšetření. Nebo jsou to pacienti, kteří mají strach ze stísněných prostor, byť tunel, do kterého pacient vjíždí má v průměru 70 cm, tak je to přece jen velmi stísněné, a někteří pacienti z toho mají strach. Dětští pacienti, kteří se bojí každého vyšetření, budou vyšetření buď vsedě nebo v celkové anestezii. Můžeme vyšetřovat také pacienty s kardiostimulátory, což je u podobných vyšetření kontraindikace, tak po dohodě s kardiologem jsme schopní řešit i tyto pacienty,“ vyjmenoval ředitel frýdecko-místecké nemocnice.

Vyšetřovat budou i pacienty odpojené od kardiostimulátoru

Magnetická rezonance je metodou, která nevyužívá ionizující záření, ale využívá své magnetické pole, takže nezatěžuje pacienta ionizujícím zářením.

„Výhoda rezonance je, že můžeme vyšetřit hlavu, páteř, kosti, klouby a obrovský přínos pro nemocnici je ten, že naši pacienti už nebudou muset dojíždět do ostatních zařízení. Jak hospitalizované pacienty, tak ambulantní z našich ambulancí vyšetříme v naší nemocnici,“ popsal Dušan Matyášek, úsekový vedoucí, radiologický asistent magnetické rezonance frýdecko-místecké nemocnice.

Budeme vyšetřovat i pacienty z odborných ambulancí, za což jsme velmi rádi. Úžasné je, že se sníží čekací doby na tuto modalitu. Je známo, že v některých zařízeních se na magnetickou rezonanci čeká i čtyři nebo pět měsíců. Očekávám, že se tato lhůta velmi podstatně sníží,“ poznamenal Matyášek.

Magnetická rezonance je prozatím ve zkušebním provozu, ve kterém funguje od 1. července.

„K dnešnímu dni máme vyšetřeno asi sedmdesát klientů, ale je to dáno tím, že jsme tady měli aplikujícího doktora od firmy, která nám rezonanci dodala, měli jsme tady i ostatní specialisty, kteří nám pomáhali rezonanci připravovat a kalibrovat. Do budoucna plánujeme, že budeme pracovat ve dvousměnném provozu, kdy za jednu směnu vyšetříme dvanáct až třináct pacientů a ve dvousměnném provozu bychom rádi vyšetřili i dvacet pacientů denně,“ nastínil Matyášek.

„Díky tomu se zkrátí čekací doba a metoda, která je už dnes standardní, bude dostupná všem klientům.“ Další výhodou je podle Matyáška fakt, že softwarově i hardwarově je rezonance na tak vysoké úrovni, že jsou ve Frýdku-Místku schopní vyšetřit celou plejádu vyšetření.

„Budeme vyšetřovat i pacienty po předchozím odpojení od kardiostimulátoru, vyšetřujeme prsa, na mamografii jsou ženy zatíženy ionizujícím zářením, v tomto případě nic takového nehrozí,“ ujistil.

„Dělali jsme už vyšetření mozku, hrudní, krční, bederní páteře, ale i klouby. Vyšetřili jsme rektum, játra. Vlastně jsme už vyšetřovali všechno, co chceme vyšetřovat. V plánu máme i speciální vyšetření břicha. Toto zrealizujeme až někdy v srpnu, zatím o tom nechci moc mluvit, ale je to pro nás velká výzva. Těšíme se na to,“ vzkázal Matyášek.

Frýdecko-místecká nemocnice má čtvrtou magnetickou rezonanci v regionu. „Je to sice nadstandardní počet, ale máme tady vysokou spádovou oblast. Je tady také vyšší nemocnost než v jiných částech republiky. Nedovedu si představit, že by nemocnice našeho formátu neměla magnetickou rezonanci,“ poznamenal Petr Gebauer, vedoucí radiologický asistent magnetické rezonance.

„Je to daleko jemnější vyšetřovací metoda než CT. Navíc rezonance nepoužívá ionizující záření, takže člověka nepoškozuje. Magnet je nejlepší na vyšetření nervové soustavy, mozku, míchy či vyříznuté plotýnky. Máme cívky na klouby, na rameno, na zápěstí, na kotník, na loket, na koleno, máme magnet velice dobře vybavený,“ doplnil.

Přístroj zajistí přesnější diagnostiku u nemocí pohybového aparátu

Investice si vyžádala 55 milionů korun, většinu nákladů pokryla dotace Moravskoslezského kraje, který nemocnici ve Frýdku-Místku zřizuje.

„Kvalitní vybavení nemocnic je bezesporu nepostradatelné. Magnetická rezonance v Nemocnici ve Frýdku-Místku chyběla už dlouho, takže věřím, že ji nyní ocení nejen lékaři, ale také pacienti. Moravskoslezský kraj jako zřizovatel nemocnice klade na kvalitu poskytované péče veliký důraz. Před rokem jsme ve frýdeckomístecké nemocnici otevřeli nová oddělení NIP a DIOP, tedy následné a dlouhodobé intenzivní péče. Od začátku tohoto roku má nemocnice díky rekonstrukci nejmodernější porodní sály v celém regionu. Jsou to jasné signály, že úroveň nemocnice neustále roste,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

V červenci a srpnu bude probíhat zkušební jednosměnný provoz. Měsíčně tak bude vyšetřeno přibližně 240 pacientů. Od září se počet pacientů zvýší na asi 370, a to díky dvousměnnému provozu během čtyř dní v týdnu.

„Siemens Magnetom Aera 1,5T je špičkový přístroj s vysokou kvalitou zobrazení i rychlým nastavením vyšetřovací sekvence. Zajistí přesnější diagnostiku u pacientů s nemocemi pohybového aparátu, ale zejména u neurologických pacientů. Díky vysoké výbavě magnetu bude možné precizní difuzní zobrazení mozku. Přístroj se bude jistě využívat i v jiných případech, například pro některé indikace onemocnění v dutině břišní,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Sdílejte článek