Nejnovější zprávy: ​Opět je zde Závišický pedál - cyklovýlet pro rodiče s dětmi i náročné bikery! Slezan osmička není kulturní památkou. Budovu čeká nové využití

Byznys

Neohrozí sucho umělé zasněžování? Zatím ne, říkají provozovatelé

Provozovatelé lyžařských areálů na Frýdecko-Místecku v Beskydech se zatím neobávají, že by kvůli suchu neměli dostatek vody pro děla na zasněžování svých sjezdovek umělým sněhem. Vodu berou z přírodních zdrojů, přičemž možnost zasněžování ovlivňuje hlavně to, zda je dostatečný mráz.

Vedoucí areálu Ski Bílá Jaroslav Vrzgula řekl, že vodu pro zasněžování berou přímo z potoka. Povolení, kolik vody smí odebrat, vydává Městský úřad ve Frýdlantu nad Ostravicí. „Zatím teče v potoce dost vody. Že je sucho, neznamená, že nic neteče. Možná není voda nahoře na kopcích, nebo není spodní voda. Tady se ale stav potoka mění rychle, zaprší dvě hodiny a v potoce máme o 30 centimetrů více vody,“ řekl Vrzgula. Už se podle něj stalo, že některý podzim bylo v potoce méně vody, než je letos.

Sněžná děla jsou rozmístěna po kopci a zasněžují sjezdovku podle potřeby. „Vodních děl máme hodně, ale nejedeme všemi najednou. Střídáme je jednak podle mrazu, kde je na kopci jaká teplota, jednak taky podle odběru, protože máme povolení na určité množství vody,“ řekl Vrzgula.

Výkonný ředitel SkiParku Gruň ve Starých Hamrech Kemal Rušitovič řekl, že středisko má svůj rezervoár, který má kapacitu 600 metrů krychlových vody. Naplňován je povrchovou vodou. „Zatím máme rezervoár naplněný úplně po vrch, to znamená, že to stačí na non stop zasněžování na sedm dnů v kuse,“ řekl ředitel. Optimální teplota pro zasněžování je podle něj minus šest až minus osm stupňů Celsia. „To jede všechno naplno a vyrábí to nejkvalitnější technický sníh,“ řekl.

Ve středisku je sedm sněžných děl. V provozu mohou být i všechna současně, ale někdy se podle teploty zapínají jen některé ze sedmi okruhů trysek. Vodu tlačí k dělům čerpadlo rozvodem v zemi. „Svah má určitý výškový rozdíl. Někdy třeba dole při nástupní stanici není takový mráz, abychom to mohli pustit, tak pouštíme třeba jenom tři nebo čtyři horní. Když je po celém svahu mráz, jaký má být, kdy to může mít takovou výrobu, jaká by byla potřeba, tak máme puštěna všechna děla,“ řekl Rušitovič.

V areálu Javorový vrch u Třince jsou čtyři sněžná děla. „Vodu na zasněžování bereme z vlastních zdrojů. Jímáme povrchovou vodu do nádrže. Zatím jí máme dost, zaplať pánbu,“ řekl provozovatel Jiří Valenta. V sezoně hodně záleží na tom, jak moc je třeba sjezdovky zasněžovat. „Když je potřeba zasněžovat častěji několik nocí po sobě, tak samozřejmě rezervoár se vyprázdní a pak čekáme delší dobu, než jej napustíme, protože kapacita toho jímání je omezena. Samozřejmě vody by mohlo být i více, ale nechceme být neskromní a jsme rádi za to, co máme,“ řekl Valenta.

Foto dne