Nejnovější zprávy: Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu magnetickou rezonanci Kamion plný cihel zablokoval dálnici u Bravantic

Společnost

Norbert Lichý zahraje v podzemí Dlouhých strání Havlovu Audienci

Část podzemních prostor vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně obsadí na konci dubna divadelníci z ostravského Divadla Petra Bezruče.

U příležitosti oslav 20. výročí od zahájení provozu elektrárny představí ve spleti podzemních chodeb legendární hru Václava Havla Audience. V hlavní roli se představí ostravský herec Norbert Lichý, držitel ceny Thálie.

Audience na Dlouhých stráních odstartuje festival Dream Factory Ostrava, který podpořila Nadace ČEZ částkou 260 tisíc korun, a umožnila tak další oživení průmyslových areálů na severu Moravy.

Pořadatelé festivalu uvedou na Dlouhých stráních Audienci hned dvakrát, kromě inscenace pro hosty a bývalé zaměstnance připraví mimořádné představení také pro veřejnost.

„Uskuteční se v sobotu 30. dubna odpoledne a následovat bude společný výjezd diváků autobusem k horní nádrži elektrárny, takže chystáme hned dva netradiční zážitky na jediné odpoledne,“ upřesnil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol s tím, že doprava diváků k elektrárně je zajištěna od střediska Kouty.

Vzhledem k malé kapacitě improvizovaného divadelního prostoru je k dispozici jen omezené množství vstupenek, které se dají koupit v šumperském muzeu.

Představení se odehraje zhruba 130 metrů pod povrchem masivu kopce a 300 metrů od vstupu do větrací štoly. „Improvizované divadélko vyroste u vstupu z větrací štoly do kaverny transformátorů, tedy v místech, do kterých se účastníci exkurzí běžně nedostanou,“ vysvětlil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

„Audience se mi hraje opravdu dobře. Jednak proto, že je bravurně napsaná, a taky proto, že paměť národa je třeba oživovat a oživovat snad do nekonečna,“ řekl Norbert Lichý, který exceluje v roli sládka.

„Na Dlouhých stráních to bude určitě zvláštní. Tipuji, že tam bude spousta chodeb a schodů. A ziminka. Pro případnou únavu tak prosím ČEZ o přečerpání na hotel,“ dodal Lichý.

Po jesenickém prologu odstartuje Dream Factory Ostrava v ostravských divadlech a kulturních centrech na konci května a vyvrcholí o prvním červnovém víkendu v industriálním prostředí Dolu Hlubina. Kromě ostravských souborů se na festivalu představí Dejvické divadlo, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo, Divadlo v Dlouhé, Klicperovo divadlo z Hradce Králové nebo Činoherák Ústí.

„Festival Dream Factory Ostrava se stal jednou z vlajkových lodí naší podpory v rámci severomoravské metropole. Propojuje ostravská divadla a divadelníky se špičkovými soubory z jiných koutů republiky a přiváží lidem na Ostravsko to nejlepší, co v poslední divadelní sezoně vzniklo,“ řekla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Foto dne