Proměny kraje
16/09/2019 Jan Smekal

​Normální je darovat. Kampaň kraje a FNO vyzývá lidi, aby dávali krev

Kampaň má především mladé lidi motivovat k tomu, aby chodili darovat krev a stali se tak hrdiny v případech, kdy ji využijí jiní lidé, když ji zrovna budou potřebovat. Ať už kvůli nemoci nebo vážné dopravní nehodě.

„Cílem této kampaně je přizvat mladé lidi k tomu, aby se stali dárci krve. Obdobný projekt jsme před několika lety zahajovali na Vysoké škole báňské a byl velice úspěšný. Nyní jsme se rozhodli, že této věci pomůžeme i z pohledu kraje,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

„Tímto způsobem bychom chtěli dostat do transfuzních stanic a krevních center další mladé lidi, kteří jsou potřeba. Ubývá totiž dárců krve. Mnozí mají takový věk, že už krev nebudou moci darovat. Musíme hledat cestu, jak je nahradit,“ pokračoval s tím, že kraj s Fakultní nemocnicí spolupracuje už delší bodu.

„Nyní jsme to ukotvili i do nějakého rámce, protože si chceme vzájemně pomáhat. Musíme si uvědomit, že dnešní medicína je o multioborové spolupráci a specialistů je zapotřebí natolik, že je nejsme schopní poskytnout v každé krajské nemocnici. Naším cílem je využít kapacit a kompetencí, které má Fakultní nemocnice a nějakým způsobem spolupracovat. Nazval jsem to: Bereme fakultní nemocnici jako mateřskou letadlovou loď, kolem které krouží naše krajské nemocnice, ale tím nechci říct, že bychom lékařskou péči v krajských nemocnicích chtěli nějak omezovat,“ ujistil hejtman.

„Naopak. Přibývá magnetických rezonancí jakožto důležitých diagnostických zařízení, takže pevně věřím, že spolupráce se bude rozvíjet dál a jedna z oblastí, kterou už nyní rozvíjíme, je eHealth, tedy sledování pacientů na dálku a vyhodnocování jejich stavu.“

Gebauer: Principiálně je špatně učit lidi, aby za odběry krve dostávali peníze

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer si pochvaloval, že své tváře pro tuto kampaň propůjčily i sportovní osobnosti Petra Kvitová a Milan Baroš.

„Jsem rád, že Petra Kvitová a Milan Baroš jsou uvědomělí a propůjčili své tváře na tuto kampaň. Věříme, že tyto osobnosti zapůsobí na mladé lidi, kteří se chytí za nos a párkrát zajdou darovat krev a zjistí, že to není žádná hrůza. Kampaň jsme spustili hlavně proto, že je odliv starých dárců a mladých tolik nepřibývá, takže to začíná být problém,“ podotkl Martin Gebauer a zároveň upozornil, že jednotlivá krevní centra už několikrát dělala i svolávací akci, kdy volala dárcům s tím, že dnes či zítra potřebují jejich krev.

„Proto jsme vyčlenili zhruba čtyři miliony korun na to, abychom podpořili tuto kampaň a snížili tak počet těchto krizových situací. Ale i kdyby to stálo čtyřicet milionů. Jednou jde o krev a o záchranu života, takže finanční prostředky jsou momentálně pomíjivé,“ řekl Gebauer.

Náměstek pro zdravotnictví poznamenal také, že produkce ze soukromých krevních center jde z osmdesáti procent mimo Českou republiku, kde se výrazně liší cena plazmy.

„Naše krevní centra a ta v nemocnicích to mají pro naši vnitrostátní potřebu. Nedalo by se to zaplatit, proto je hlad po dobrovolných dárcích a je to taková edukace, protože každý se jednou v životě setká s nějakým příběhem, kdy někdo potřebuje krev, takže každý by měl alespoň trochu přispět,“ míní Gebauer.

„Principiálně je určitě špatně učit lidi a společnost, aby za odběry krve dostávali peníze. Společnost, která by toto považovala za standardní, by byla pokřivená. My se ji snažíme napravit tím, že hledáme a motivujeme dobrovolné dárce.“

Fakt, že dárců krve postupně ubývá, potvrdila i primářka Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava Zuzana Čermáková.

„Jsme jedno z největších zařízení transfuzní služby. Kromě toho jsme také jedno ze sedmi krizových center, které musí zajišťovat dostatečné zásoby krevních přípravků pro potřeby havárií nebo nějakých hromadných neštěstí, takže musíme držet poměrně vysoké počty transfuzních přípravků u nás na skladě a upřímně musím říct, že problém se meziročně zvyšuje. Máme poměrně velký problém přesvědčit lidi, aby šli darovat krev k nám na krevní centrum,“ přiznala Zuzana Čermáková.

„U některých polytraumat nám proteče třicet i čtyřicet vaků s červenými krvinkami, což je polovina našeho denního odběru. Není to tak dávno, kdy jsme řešili případ popálených horníků ze Stonavy. V tomto případě byla poměrně veliká spotřeba plazmy,“ popsala.

Vzhledem k tomu, že jde o hemato-onkologické centrum a onkologické centrum, tak klinici na něj mají vysoké požadavky na krevní destičky. „To všechno musíme mít a samozřejmě u transfuzních přípravků to není tak, že bychom je odebrali v lednu a vydávali je v prosinci příštího roku. Musí být dodržena určitá logistika, takže i z tohoto úhlu pohledu je to trochu náročnější.“

Lidé neví, co od odběrů očekávat. Bojí se vpichu jehly

Podle Zuzany Čermákové mnoho lidí neví, co má od odběrů očekávat.

„Mají strach, bojí se vpichu jehly, je třeba jim neustále vysvětlovat, že je to normální. Všechno je o zvyku. Pokud jde o odběr plné krve, je hotový do desíti minut. Kritéria jsou poměrně přísná, takže dárce k nám přijde, ideálně se objedná na patřičnou hodinu, zavedli jsme i webové zvaní, takže je možné se objednávat i online. Jsme schopní dárcům maximálně vycházet vstříc i co se týče jejich časových možností. Odběr krve trvá deset minut, odběr plazmy je o něco delší, zabere přibližně čtyřicet minut. Stejně je tomu i u krevních destiček,“ přiblížila Čermáková.

To, že je nejen krev, ale i plazma velice potřebná, potvrdil i primář transfuzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Lukáš Stejskal.

„Z plazmy potřebujeme vyrobit léky pro pacienty v našich krajských nemocnicích. Proto odebíráme plazmu a tu poté posíláme na zpracování a od firmy odebíráme přímo léky na léčbu. Kupříkladu těhotné ženy po porodu po nějakém krvácení, může jít o nějakou babičku, která dostane krvácení a bude ho třeba zastavit nějakým lékem z plazmy. Bez toho nemáme možnost tyto léky nijak sehnat. Z plazmy našich dárců tak necháváme vyrábět léky, které pak používáme v krajských nemocnicích,“ řekl Lukáš Stejskal.

„Snažíme se dárce přemlouvat, aby nám zůstali věrní a podporovali krajské nemocnice. Pokud chtějí, aby nemocnice do budoucna fungovaly a mohly se starat o jejich blízké, příbuzné, kamarády, známé, babičky, dědečky, tak by bylo fajn, aby k nám přišli a darovali už z patriotických důvodů. Pokud chcete podpořit nemocnici ve vašem regionu, zajděte darovat krev, plazmu nebo krevní destičky,“ vybídl Stejskal.

Sdílejte článek