Nejnovější zprávy: Třinec je krok od semifinále, ve Vítkovicích vybojoval výhru 2:1 Zlatá svatba. Když se Krampol řítil Ostravou rychleji než James Bond

Společnost

Nová Ostrava: Podívejte se, jaké stavby chystá Ostravská univerzita na Černé louce!

Ostravská univerzita získala od Statutárního města Ostrava darem pozemky za divadlem Antonína Dvořáka blízko řeky Ostravice. Měly by tam vzniknout dvě nové budovy, Klastr umění a designu a zázemí pro sport, zdraví a technologie.

Vizualizace připravovaného areálu Ostravské univerzity na Černé louce (Zdroj: Ostravská univerzita)

Nyní univerzita zpracovává projekt, který v červnu podá na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, a který by z prostředků Evropské unie mohl zafinancovat stavbu obou budov až ve výši 900 milionů korun.

Multifunkční areál o rozloze čtyř hektarů bude stát v prostorách za Divadlem Antonína Dvořáka, kde se v současnosti nachází Miniuni a tramvajová smyčka. To podle primátora města Ostravy Tomáše Macury není problém, neboť v obou případech město připravovalo jejich přesun.

„Podporu prvotřídního vzdělání nepovažujeme jenom za marketingový slogan, ale myslíme ji vážně. Nechceme přitom být jenom centrem technického vzdělání. Tak, jako Ostrava před léty významně napomohla vzniku Lékařské fakulty, stojíme nyní na začátku dalšího klíčového rozvojového projektu Ostravské univerzity," uvedl ostravský primátor.

Podle něj celý projekt zásadně změní vzhled i funkci jedné z částí centra Ostravy, a proto považuje dar pozemků v hodnotě zhruba 42 milionů korun za smysluplnou investici.

Zapojí se místní architekti

V případě návrhu sportoviště Ostravská univerzita oslovila katedru architektury své partnerské univerzity VŠB – Technické univerzity Ostrava, kde navázala spolupráci se studentem Kubou, jehož otcem je Roman Kuba z architektonického ateliéru Simona.

Na úpravu vnějšího vzhledu pro Klastr umění a designu Fakulty umění univerzita oslovila kopřivnického architekta Kamila Mrvu, který je rovněž významně spjat s regionem. Proslulé jsou zejména jeho stavby v Beskydech.

„Ostravská univerzita vždy fungovala v synergii se svým regionem, proto jsme se i v tomto případě rozhodli spolupracovat s architekty s mezinárodním věhlasem, ale působícími v našem kraji,“ vysvětlil rektor Jan Lata.

Na přípravě rozsáhlého sportoviště se podílí pracovníci Katedry studií lidského pohybu (KSLP) Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, která by zde měla mít své nové sídlo. Vše, co v areálu vznikne, bude zároveň plně využitelné i pro veřejnost.

„Nejen, že tady lidé budou moci uspořádat kulturní akci ve venkovních prostorách, které jsou k tomu přímo navrženy, nebo si zaběhat na profesionálním běžeckém povrchu, budou moci se stát také součástí výzkumu, což může být zajímavé pro každého, komu záleží na jeho zdraví,“ sdělil vedoucí katedry Daniel Jandačka.

Stavět by se mohlo příští rok

Nová budova pro Klastr umění a designu Fakulty umění Ostravské univerzity poskytne v první etapě zázemí pro hudební sekci a sekci designu, které jsou v současnosti v naprosto nevyhovujících prostorách. Dále vznikne zázemí pro Centrum digitálních technologií a design, multimediální učebna, čtyři desítky specializovaných cvičeben a učeben či zázemí pro Operní studio.

Ostravská univerzita nyní oba projekty ve spolupráci s architekty ladí do finální podoby tak, aby do června stihla podat žádost o dotaci.

Pokud se podaří ji získat, začátkem roku 2019 bude hledat dodavatele stavby a v létě pak začne stavět. Pokud ne, pozemky se vrátí zpět městu.

Fotogalerie

Foto dne