Společnost
08/02/2017 Tomáš Svoboda

„Nové Bazaly“ by se měly otevřít do konce příštího roku. Takhle budou vypadat!

Schváleno a potvrzeno. Město Ostrava za zhruba 220 milionů korun zrekonstruuje stařičký stadion Bazaly, který bude dál sloužit pro tréninkové účely Baníku a zároveň bude poskytovat zázemí juniorské fotbalové akademii. Celý projekt by měl být realizován do konce roku 2018.

Radní města Ostravy na svém úterním zasedání schválili na základě architektonické studie investiční záměr, který počítá s demolicí stávající hlavní tribuny a výstavbou nové s kapacitou zhruba 500 míst.

Náklady jsou vyčísleny na přibližně 220 milionů korun, což je o 30 milionů méně, než kolik by stála varianta s rekonstrukcí hlavní tribuny, která je v havarijním stavu. Stadion Bazaly, který byl uvedený do provozu na jaře roku 1959, se tak po letech chátrání dočká záchrany.

Hotovo má být koncem roku 2018

„Nyní uvolňujeme peníze na projektovou dokumentaci. Pak přijde na řadu stavební povolení, které bychom mohli mít do konce roku a během jara 2018 začít realizaci. Pokud bude vše probíhat v rozumných mezích, na konci roku 2018 bychom mohli zrekonstruované Bazaly otevřít,“ řekl na středeční tiskové konferenci náměstek primátora Martin Štěpánek.

Stavbu by podle něj měla provést městské společnost Vítkovice Aréna, která bude mít celý areál ve správě. Zástupce města dále konstatoval, že na rozhodnutí o realizaci projektu měly vliv tři faktory. Hlavním bylo chybějící fotbalové zázemí pro mládež, které Ostrava nedokázala od časů zániku areálu Jeremenko nahradit.

„Pak to byla také absence akademie, kdy Ostrava je jedním z posledních krajských měst, které akademii nemá. Navíc jsme chtěli zachovat fotbalovou tradici a genius loci, který na Bazalech je,“ doplnil Štěpánek s tím, že na Bazalech bude vedle akademie dál sídlit v současnosti druholigový Baník, který od léta roku 2015 hraje mistrovské zápasy na stadionu ve Vítkovicích a kterému bude město areál dál pronajímat.

Pracovní název zní 5+1, ale počítá se i s atletickou dráhou

Fakticky má na nových Bazalech vzniknout pět tréninkových ploch, z toho však tři budou na současném hlavním hřišti. To se zachová v klasických rozměrech, ale po rozšíření okolních ploch může sloužit i pro tři „příčná“ hřiště. V místech stávajícího tréninkového hřiště se vybuduje jedno standardní hřiště s umělým a jedno s přírodním povrchem.

Kromě toho je navíc ve hře odkoupení další tréninkové plochy nad Bazaly, která je však v soukromých rukou a s jejím majitelem se město zatím nedohodlo. Proto tedy pracovní název 5+1.

Stavební zásahy se budou týkat především hlavní tribuny, ale celkově si Bazaly v podstatě zachovají svůj původní charakter. „Nechtěli jsme zasahovat do ochozů. Je to finančně velmi náročné a navíc jde o svah, který drží silnici nad Bazaly. Úpravy by mohly ohrozit jeho stabilitu,“ upřesnil úvahy o nové podobě „kultovního“ stadionu náměstek.

Novým prvkem pak bude opěrná zeď v místě dnešních „hodin“, která rozdělí areál na část s hlavním hřištěm a vedlejší tréninkové plochy. Jak bude vypadat samotné zázemí situované v nové hlavní tribuně?

„Hlavní objekt bude mít deset šaten, posilovnu, rehabilitaci, zázemí pro trenéry, lékaře či fyzioterapeuty a také prostory pro stravování a trávení volného času hráčů. Bude tam i kratší atletická dráha a tělocvična s hřištěm pro sálovou kopanou včetně hlediště a také technické zázemí,“ popsal Štěpánek některé detaily.

Cesta byla trnitá, ale jiné řešení není

Jak na tiskové konferenci přiznal primátor Tomáš Macura, rozhodnutí o rekonstrukci Bazalů nebylo úplně snadné. Ostatně podobně jako jednání o jejich odkoupení do rukou města, ke kterému došlo v květnu roku 2013 za sumu 115 milionů. Tyto peníze byly následně použity na „resuscitaci“ skomírajícího Baníku vlastněného tehdy ještě Petrem Šafarčíkem a Liborem Adámkem.

„Cesta k rozhodnutí rady byla trnitá. Zkoušeli jsme pana náměstka z toho, zda v projektu nejsou možné úspory. Za sebe navíc nejsem přítelem předchozího výkupu Bazalů, ale je to realita. Zvažovali jsme i jinou plochu, ale město takové pozemky nemá. Jiná varianta než rekonstrukce Bazalů by tedy byla dražší a komplikovanější,“ prohlásil primátor.

Svou roli ve prospěch zachování Bazalů mohl hrát i odborný obsah studie, kterou mělo vedení města jako klíčový podklad. Je v ní totiž uvedeno, že vzhledem ke složitým geologickým poměrům v lokalitě Bazalů je nevhodná jakákoli městská výstavba vícepodlažních, komerčních nebo bytových budov.

Představy mnoha fanoušků o opětovném obnovení staré slávy Bazalů, ze kterých by jednou mohl být regulérní fotbalový stadion, však momentálně dál zůstávají jen ve fázi snů. „Stadion máme ve Vítkovicích, kam fanoušci chodí. Rozumím ale tomu sentimentu, který se k Bazalům vztahuje, a právě proto na nich chceme fotbalovou tradici zachovat,“ dodal náměstek.

Sportovní infrastruktura, která v Ostravě za posledních 25 let zchudla o šestnáct (!) fotbalových hřišť, by se tak díky rekonstrukci Bazalů mohla posunout o podstatný kus vpřed, byť k ideálům je ještě pořád daleko. Co se týče samotné akademie, ta má mít klubový charakter, avšak tréninkové plochy by mohli využívat i hráči dalších ostravských klubů.

Předpokládá se, že z celkových nákladů ve výši 220 milionů korun, se podaří na stavební úpravy získat příspěvek zhruba 70 milionů od Moravskoslezského kraje. Projektu se bude kromě města, kraje a Baníku účastnit také Fotbalová asociace ČR.

Sdílejte článek