Proměny kraje
04/03/2019 Jan Smekal

Nový supervýkonný počítač bude v Ostravě řešit směřování umělé inteligence

​IT4Innovations národní superpočítačové centrum v Ostravě nyní disponuje unikátním zařízením, které je zaměřené převážně na umělou inteligenci. Mimo jiné umožní firmám, aby si tady vytvářely své aplikace.

DGX-2. Tak se jmenuje nový superpočítač, kterým nyní disponuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum v Ostravě.

„Toto zařízení je optimalizované na oblast umělé inteligence, tedy strojové učení, hluboké neuronové sítě a podobně. V těchto odvětvích nachází obrovské využití třeba pro predikce, simulace či zpracování obrazu,“ uvedl ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra v Ostravě Vít Vondrák.

„Není to ale jen umělá inteligence, která se dá provozovat na tomto zařízení. Disponuje totiž mimo jiné šestnácti grafickými kartami, které mohou posloužit pro klasické simulace, jichž se využívá kupříkladu v oblasti návrhů léčiv,“ pokračoval.

Nové DGX-2 je podle Víta Vondráka velice srovnatelné s ostatními superpočítači, jimiž už disponuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum. „Dokonce i předčí náš největší systém, který tady máme. Je to totiž velice specifické a specializované zařízení, pokud jde o oblasti strojového učení a podobně,“ přiblížil Vít Vondrák s tím, že tento systém vyšel na 8,5 milionu korun a byl plně hrazen ze strukturálních fondů z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

„Tento systém není až tak drahý v porovnání s jinými superpočítači, které by poskytly velmi obdobný výkon, ale je nutno říci, že tento výkon je velice specializovaný, nenahrazuje úplně univerzálnost pro počítače,“ vysvětlil.

Česká republika chce být jedním z lídrů v oblasti umělé inteligence

Nový DGX-2 bude mít podle Víta Vondráka hned dva přínosy. „První, a podle mě nejdůležitější, je pro českou komunitu, ať už výzkumnou nebo pro průmyslové partnery. Tento systém je totiž vůbec jedním z prvních ve střední a východní Evropě. Tímto krokem dostává tato komunita tento nástroj do ruky a my ho budeme nabízet v otevřeném přístupu tak jako ostatní. Firmy jej tedy mohou využít, mohou si ho vyzkoušet,“ nastínil.

„Vzhledem k tomu, že to není položka za stamiliony jako je tomu u superpočítačů, tak už by si ho některé firmy možná mohly pořídit. Tady si mohou odzkoušet, jak funguje, vyzkoušet si konkrétní aplikace a zjistit, jak je vhodný tento systém. A pak si potenciálně pořídit svůj vlastní. Pokud o něj bude větší zájem, než čekáme, můžeme v budoucnu pořídit další takové systémy,“ předeslal.

Druhý přínos vidí Vít Vondrák v tom, že DGX-2 je specializované právě na umělou inteligenci. „V této oblasti máme plány, a to nejen jako IT4inovations, ale také Česká republika. Ta se chce stát jedním z lídrů v této oblasti a my si myslíme, že tento systém by měl být v Česku k dispozici,“ řekl.

Ostrava se tak nyní může pochlubit unikátním zařízením, které je jedno z mála v Evropě a umožní realizovat výpočty v oblasti umělé inteligence.

„Jsou to věci, které mohou být spojené se základním výzkumem, ale hlavně jsou to věci, které mohou být spojeny s aplikacemi jako je například věc týkající se optimalizace, predikce, které se týkají mechatronických systémů a když bychom si to představili obecněji, tak se to může týkat například robotiky, oblasti automotive a dalších,“ popsal Václav Snášel, rektor VŠB-TU Ostrava.

„Toto zařízení nejspíše nebude určené přímo pro studenty. Máme tady zařízení, která jsou na nižší úrovni, na nich si studenti mohou natrénovat a naučit se na nich s takovým zařízením zacházet. Myslím si, že tady bude veliký tlak na praktické aplikace, hlavní fokus tak nebude na studenty,“ dodal.

Ivo Vondrák: Umělá inteligence jsou pořád počítačové algoritmy. Chybí jí emoce či motivace

Při slavnostním spuštění DGX-2 byl také bývalý rektor VŠB-TU Ostrava a současný hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Nyní tady instalujeme systémy umělé inteligence. Tedy procesory zaměřené na problematiku umělé inteligence, to znamená učení neuronových sítí, rozpoznávání obrazu i rozpoznávání řeči. Jde tedy o aplikace, které se dnes stávají stále více aktuálními,“ řekl hejtman s tím, že se na tomto místě vytváří infrastruktura pro celou řadu firem.

„Ty si tady mohou aplikaci vyvinout a také třeba provést učení, které je jinak časově nesmírně náročné,“ zdůraznil.

„Umělá inteligence dokáže najít oblasti v lidském mozku, které se dokáže naučit dělat lépe, ale problém, který má, je to, že zatím nedokáže provést jakousi komplexnost daného řešení. Vyřešit problematiku, že jsem schopen slučovat určité oblasti dohromady a hlavně, umělá inteligence jsou pořád počítačové algoritmy, to znamená, že ji chybí to, co dělá lidský mozek lidským mozkem, a sice emoce, motivace a věci, jakými jsou intuice, a toto zatím pořád ještě neumíme,“ uzavřel Ivo Vondrák.

Sdílejte článek