Nejnovější zprávy: Do konce roku má v Ostravě jezdit 26 nových tramvají Stadler nOVA Nevíte, kam na dovolenou? Přijďte si pro inspiraci do Avionu!

Kultura

Novým ředitelem ostravské Komorní scény Aréna bude Jakub Tichý

Novým ředitelem divadla Komorní scéna Aréna (KSA) v Ostravě bude Jakub Tichý, který v posledních pěti letech řídil Národní dům ve Frýdku-Místku.

Ilustrační foto: idivadlo.cz

Porota ho vybrala z deseti kandidátů, kteří se do výběrového řízení přihlásili. Dnes ho jmenovala rada města, řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Tichý vystřídá ve funkci Renátu Huserovou, která odchází do důchodu a v čele divadla stála po celou dobu jeho zhruba pětadvacetileté existence. Divadlo patří k nejúspěšnějším scénám v Česku a v posledních letech posbíralo hned čtyřikrát v Cenách divadelní kritiky titul Divadlo roku.

Výběrové řízení město muselo vypsat dvakrát. Loni v prosinci totiž rada města nového ředitele nevybrala, a rozhodla se proto v únoru pro nové řízení. Kromě zástupců města ve výběrové komisi působila i sama Huserová nebo třeba umělecký šéf KSA Ivan Krejčí.

"Všech deset uchazečů bylo přizváno k absolvování psychologických testů. K osobnímu pohovoru byli do druhého kola pozváni tři uchazeči, dva muži a jedna žena. Prezentovali komisi záměry uvedené v návrhu koncepce a odpovídali na otázky komise," uvedl Macura.

Tichý, který se narodil v roce 1984, do funkce nastoupí od srpna. Je absolventem Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze.

Komorní scéna Aréna je nástupnická organizace bývalého Divadla hudby, které působilo v Ostravě od roku 1986. Divadelní představení se v programu Divadla hudby objevovala poměrně pravidelně, ale vlastní přeměnu Divadla hudby v komorní divadelní scénu prosadil až jeho ředitel Jaroslav Pochmon, který se v letech 1986 až 1993 postupně zasadil o novou uměleckou koncepci.

Jejím spoluautorem byl herec, režisér a scénárista Pavel Cisovský. Od roku 1994 divadlo nese název Komorní scéna Aréna, v témže roce se zároveň své funkce ujala nynější ředitelka Huserová.

V roce 2005 se Aréna přestěhovala do větších prostor. Opustila sál pro 56 diváků a začala hrát v prostoru pro víc než 100 lidí. Do rekonstrukce budovy, kde dnes sídlí i knihovna, tehdy vedení Ostravy investovalo 80 milionů korun.

Z toho 20 milionů korun stála divadelní technika. Celkem divadlo za svou existenci uvedlo 100 premiér, v průměru čtyři za sezonu.

Foto dne