Nejnovější zprávy: Z městských jatek v Ostravě bude galerie. Přestavba by mohla začít letos Fotbalová nostalgie: Baníkovci děkovali prvním mistrům z roku 1976

Byznys

O osm dní později než loni. Radiátory znovu hřejí

​Společnost Veolia Energie ČR, která patří v Česku mezi přední výrobce a dodavatele tepla a elektřiny, dnes zahájila vytápění na Ostravsku, Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Olomoucku.

Ilustrační foto: Archiv

Vytápět začala o osm dní později než loni, oznámila mluvčí firmy Jana Dronská. V Praze, Kolíně, Vlašimi a na Přerovsku začala Veolia energie teplo dodávat v úterý, v Mariánských Lázních už v pondělí.

"V průběhu středy by teplo mělo být ve všech domácnostech a také ve zdravotnických a školských zařízeních, veřejných institucích, obchodních a administrativních centrech a podnicích, které skupina Veolia Energie ČR zásobuje," uvedla Dronská.

Během předchozích zhruba čtyř měsíců, kdy nebylo nutné topit, podle ní podnik uskutečnil řadu oprav i modernizací. "Na novou topnou sezonu jsme dobře připraveni. Kromě investičních projektů po celé léto probíhaly pravidelné kontroly, revize a opravy na sítích i zdrojích tepla," uvedl generální ředitel Veolie Energie ČR Josef Novák.

Významné opravy a rekonstrukce horkovodního potrubního systému podnik dělal například v Ostravě-Porubě nebo ve Frýdku-Místku. V Olomouci zahájil sérii projektů spojených s ekologizací Teplárny Olomouc a modernizací Teplárny Přerov.

"Právě dokončujeme v Přerově první etapu přestavby parní soustavy CZT na horkovodní síť, jež má menší tepelné ztráty a přináší značnou úsporu paliva," uvedl ředitel regionu Střední Morava společnosti Pavel Dostál.

Veolia Energie provozuje v Moravskoslezském kraji jednu z nejrozsáhlejších sítí dálkového tepla ve střední Evropě. Síť měří 579 kilometrů a dodává tepelnou energii zhruba 175.000 domácností, podnikům, nemocnicím, obchodům či školám.

Loni firma vytvořila zisk 1,02 miliardy korun, což bylo zhruba třikrát více než v roce 2016. Společnost má kolem 1600 zaměstnanců. Hlavním palivem ve skupině je černé a hnědé uhlí, které je doplněno plynem a stále výrazněji také biomasou.

Topná sezona formálně začíná po 1. září, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu klesne dva dny po sobě pod 13 stupňů Celsia a předpověď počasí neočekává v nadcházejících dnech oteplení.

Dodávky tepla mohou být zahájeny i na žádost odběratelů.

Foto dne