Nejnovější zprávy: Ve Vítkovicích budou slavit fotbalisté i Alexandrovci. Top 10 akcí tohoto týdne! Chcete posílit svou kreativitu? Přijďte na nAKAfe!

Společnost

Objev: V Klimkovicích našli zapomenutou studnu ze 17. století!

​Při výkopových pracích na nádvoří klimkovického zámku, v němž sídlí i městský úřad, byla dnes dopoledne odkryta historická, asi deset metrů hluboká studna.

Foto: Město Klimkovice

Studna je zmíněna v písemných dokumentech už z roku 1665: "A vprostřed placu jest dobrá studně se dvěma okovanýma vědry a s řetězem...." Studna je zhruba 1,5 metru široká a minimálně 10 metrů hluboká.

Časem, pokud to odsouhlasí zastupitelé i památkáři, by ji měl v budoucnu na nádvoří zámku připomínat nějaký architektonický prvek.

Původně se dnes na nádvoří pod zem měla ukládat první a zítra druhá plastová nádoba na vodu o obsahu 4 kubíků. Město se totiž v reakci na změnu klimatu a s tím související sucho rozhodlo zachytávat dešťovou vodu, která by se v budoucnu používala ke splachování wc v budově zámku.

S nápadem na tuto formu šetření pitnou vodou přišel samostatný referent hospodářsko-technického odboru Městského úřadu Klimkovice Petr Bílý. Jeho myšlenka zaujala městskou reprezentaci natolik, že se rozhodla doplnit původní projekt napojení zámku na kanalizační řád právě o instalaci sběrných nádob na vodu.

Budova zámku je totiž poslední městskou budovou, která dosud není napojena na kanalizaci a využívá septik, jehož zrušení je součástí celého projektu. Nyní se budou muset všechny stavební práce přerušit. Co bude dál, bude jasné až po prvních konzultacích s archeology.

Foto dne