Nejnovější zprávy: ​ SmVaK Ostrava a Trianon spojily síly při zaměstnávání zdravotně postižených Přestavba Bazalů finišuje. Podívejte se, jak to tam vypadá

Společnost

Opava se dočkala, lidé se konečně podívají na hvězdy

Opavská univerzita staví astronomickou observatoř, první v Opavě. Vznikne na střeše Filozoficko-přírodovědné fakulty. Kopuli na budovu dnes zvedlo rameno jeřábu.

Hvězdářská kopule bude plně robotizovaná a bude určena k vědeckému výzkumu vesmíru. Dostane se do ní ale i veřejnost, řekl děkan fakulty Zdeněk Stuchlík.

Observatoř má průměr 3,2 metru. Určena je pro klasickou observační astronomii. „Náš teleskop bude střední kategorie. Budeme schopni výborně pozorovat objekty v naší galaxii,“ řekl děkan. Veškeré záznamy podle něj budou automaticky digitalizovány. Observační data si tak budou studenti a akademičtí pracovníci fakulty stahovat prostřednictvím internetu do svých počítačů doma či v učebnách.

„Studium astrofyziky se na Slezské univerzitě posune od teorie blíže k praxi,“ řekl. Vedení školy tak chce studentům umožnit kromě akademické kariéry také přípravu na práci v observatořích pro veřejnost či planetáriích.

Prioritně bude observatoř určena pro výuku studentů vysoké školy a pro výzkum. „Počítáme ale také s tím, že bude sloužit i veřejnosti. Například návštěvám dětí ze škol či školek, a také seniorům. Chystáme také přednáškovou činnost, popřípadě vznik astronomického kroužku,“ řekl děkan.

Foto dne