Nejnovější zprávy: ​ SmVaK Ostrava a Trianon spojily síly při zaměstnávání zdravotně postižených Přestavba Bazalů finišuje. Podívejte se, jak to tam vypadá

Společnost

Opravené skvosty: Památkami roku jsou větrný mlýn u Bílovce a kaple v Odrách

Nejlepší počiny v oblasti obnovy unikátních historických staveb každoročně hledá soutěž Památka roku. Za rok 2016 byly v Moravskoslezském kraji nejvýše ohodnoceny rekonstrukce větrného mlýna u Bílovce a hřbitovní kaple v Odrách.

Ocenění uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, a to vždy za nejlepší projekt a realizaci obnovy, ať už jednotlivé budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí.

Hodnoceny tak mohou být například zámky, hrady, kláštery, kostely či paláce, ale také historické radnice, divadla, obytné domy nebo průmyslové brownfieldy a další veřejné prostory.

Zachránili unikátní dřevěnou konstrukci

První oceněnou památkou, a to v kategorii malých rekonstrukcí do 2 milionů korun, je větrný mlýn stojící jako solitér uprostřed pole v lokalitě Horního Nového Dvora u Bravinného nedaleko Bílovce. Jde o unikátní dominantu tamní krajiny s tím, že technické řešení mlecího zařízení je vůbec poslední svého druhu, které se na Bílovecku dochovalo.

Mlýn byl postaven v roce 1878 a na místo, kde dnes stojí, byl převezen údajně v roce 1910 z blízké obce Leskovec. Navzdory modernizaci strojního vybavení postupně chátral a první větší opravy se dočkal až v roce 1965, kdy se jej podařilo do značné míry zrenovovat.

Další opravy proběhly v letech 2000 a 2001, kdy došlo k výměně krovů a střešního šindele a k chemické impregnaci dřeva. Kontrola dřevěných konstrukcí v roce 2014 však ukázala na významné napadení většiny dřevěných prvků mlýna dřevokazným hmyzem.

S ohledem na výjimečně zachovalou originální dřevěnou konstrukci a vzácnou původní dřevěnou mlýnskou technologií byla během loňského roku provedena konzervace stávajícího stavu metodou tzv. termosanace neboli horkovzdušné likvidace dřevokazného hmyzu.

Díky tomu bylo možné zachránit dřevěnou konstrukci a technologii větrného mlýna a zachovat stavební nosnou funkci i originální historickou hodnotu této památky.

V Odrách objevili vzácnou historickou malbu

Druhým oceněným projektem, a to v kategorii velkých rekonstrukcí nad 2 miliony korun, je obnova hřbitovní kaple sv. Rodiny v Odrách.

Její výstavba probíhala již za faráře Jindřicha Aloise Prokopa v letech 1718–1719. V jejím interiéru, konkrétně na podbíjeném záklopovém stropě, vznikla krátce po dokončení jedinečná celoplošná malba se scénou Nejsvětější Trojice a Korunování Panny Marie.

V roce 1862 mělo dojít k nahrazení zchátralého stropu za nový, což se sice nestalo, ale původní strop byl nakonec podbit rákosem a omítnut. Proto se s existencí malovaného stropu vůbec nepočítalo. K jejímu v podstatě náhodnému objevení došlo v loňském roce během rekonstrukčních prací.

kaple_odryStropní konstrukce se přitom měla zbourat. „Dřevěné desky byly shnilé a prožrané červotočem. Dělníci už byli nahoře a měli strop shodit, když jsem si náhodou všiml místa, kde odpadl kousek omítky. Byla tam červená barva, která v tom místě vůbec neměla být,“ řekl Robert Winkler z realizační firmy, která prováděla opravu kaple.

V rámci její celkové obnovy se však povedlo také odhalit roubenou konstrukci z doby výstavby kaple na jižní a východní stěně objektu a v interiéru byly dále pomocí sondážního průzkumu objeveny dva malované boční oltáře. Všechny tyto prvky byly odborně konzervovány a restaurovány.

Společně s výjimečným objevem původního barokního malovaného stropu tak vrátily interiéru kaple sv. Rodiny v Odrách jeho původní podobu.

Dalšími projekty z našeho kraje, které byly nominovány do soutěže Památka roku 2016, byly (viz fotogalerie) rekonstrukce nádvoří zámku v Bílovci, obnova Jaroňkovy útulny v areálu Trúba ve Štramberku, rekonstrukce „zámecké“ těžní budovy jámy dolu Alexander a také obnova secesního Hotelu Praha v Novém Jičíně.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen nejlepším tuzemským památkám za rok 2016 proběhne 23. března v Luhačovicích v rámci konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Fotogalerie

Foto dne