Společnost
12/04/2017 ČTK

Osm let čekání se vyplatilo: V ostravské zoo se narodil vzácný lemur Sclaterův

V ostravské zoologické zahradě se po osmiletém čekání narodilo mládě vzácného lemura Sclaterova, který je jedním z nejohroženějších primátů světa.

Je vzácný nejen ve volné přírodě, ale i v zoologických zahradách, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková. V České republice tento druh lemura chová pouze Zoo Ostrava a je jejím nejvzácnějším zvířetem, dodala.

„Matkou mláděte je jednadvacetiletá samice. Byla to právě ona, která v roce 2009 přivedla na svět a úspěšně odchovala první ostravské mládě tohoto vzácného primáta – samečka Ravu. Poté sice několikrát porodila, ale mládě se vždy narodilo mrtvé. Přibývající roky pak podstatně snižovaly naději na odchov mláděte,“ řekla Nováková.

Podle ní situace v posledních letech nebyla příznivá v celé evropské populaci, která zahrnuje zhruba 30 jedinců. V Evropě se každoročně narodilo jen jedno či dvě mláďata, ne všechna přežila.

„Koordinátor záchovného programu se proto po dohodě s chovateli ze zoo rozhodl pro velkou výměnu chovných párů. Páry spolu zůstávají maximálně tři, ve výjimečných případech čtyři roky, a jestliže se jim nepodaří mládě odchovat, doporučí koordinátor další obměnu,“ uvedla Nováková.

Ostravská samička měla nyní dvě mláďata, druhé ale třetí den po porodu uhynulo. „Přeživší mládě zatím prosperuje a jeho matka se o něj vzorně stará. Návštěvníci ostravské zoo mají možnost vidět lemuří rodinu v pavilonu primátů. Při pěkném počasí se s ním už odvažuje do venkovního výběhu,“ řekla Nováková. Dodala, že každé narozené mládě je tak velkou nadějí na záchranu modrookého primáta před úplným vymizením z planety.

Samec lemura je zbarven černě, samice od světlé hnědé až po narezavělou barvu. Kromě člověka je to jediný primát na světě, který má modře zbarvené oči.

Živí se ovocem, listy, květy, nektarem, semeny nebo živočišnou potravou například v podobě stonožek. Populace lemura je ve volné přírodě odhadována maximálně na 3000 kusů.

Madagaskarští primáti jsou ohroženi zejména kvůli devastaci přírody domorodým obyvatelstvem.

Sdílejte článek