Nejnovější zprávy: Energetická skupina innogy koupila od Vítkovic síť plniček CNGvitall Turisté měli velké štěstí, záchranáři je našli na hřebeni Beskyd

Kultura

Ostrava hostí unikátní výstavu čínských vodotisků

Moravskoslezskému kraji se podařilo do regionu přivézt unikátní výstavu čínských vodotisků.

Foto: MSK

Díla zachycující nádhernou čínskou přírodu pod názvem Skvosty jezer a hor si návštěvníci mohou až do 15. září prohlédnout v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Připraven je také doprovodný program v podobě workshopů kaligrafie s umělcem Svenem Krausem.

Z iniciativy čínského velvyslanectví v Praze za podpory Odboru kultury province Če-ťiang Čínské lidové republiky a Moravskoslezského kraje výstavu připravilo Muzeum umění provincie Če-ťiang. Zaštítil ji náměstek moravskoslezského hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo.

Obyvatelé provincie Če-ťiang, pyšnící se poetickou krajinou obklopenou impozantním horstvem a spoustou jezer, považují za duši provincie Západní jezero, které je coby světové kulturní dědictví spojuje s dávnými dynastiemi.

Právě Západní jezero se stalo motivem a předlohou pro vystavené malby. Na první pohled jde o malou, tematicky pojatou výstavu. Při hlubším pohledu návštěvník zjistí, že nejde jen o oslavu tvůrců, dědictví tradic a kultury čínského národa.

Výstava odráží také způsob, jakým současní umělci vnímají a zkoumají moudrost Východu reprezentovanou ‚vodní kulturou‘. Voda je v čínské kultuře symbolem obklopení, klidu a tiché vytrvalosti.

„Ačkoliv je Česká republika od Číny vzdálena tisíce kilometrů, doufáme, že tato výstava bude v českém publiku evokovat harmonický půvab překračující hranice i kulturní rozdíly – podobně jako imaginární splynutí vod Západního jezera v provincii Če-ťiang a přehradních jezer Moravskoslezského kraje,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo.

„Moravskoslezský kraj se dále mění. Již dlouho není územím zastrčeným kdesi na východě republiky, o kterém se ví nanejvýš v souvislosti s těžkým průmyslem, ale je sebevědomým regionem s bohatým kulturním životem a četnými přátelskými vazbami s regiony celého světa. Svědčí o tom i tato unikátní výstava,“ míní náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška, který výstavu Skvosty jezer a hor v pondělí 6. srpna slavnostně zahájil.

Foto dne