Nejnovější zprávy: Colours jsou všude, kam se podíváš. Barvami bude zářit most i radniční věž Mám ještě další sny, říká Václav Varaďa

Společnost

Ostrava uctí tři mrtvé vojáky, zhasne radniční věž, Sýkorův most i Bolt Tower

​Ostrava uctí památku tří vojáků, kteří zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu.

Foto: Archiv

Na třech dominantách města zhasne od středečního večera do čtvrtečního rána jinak obvyklé osvětlení. Podobně jako v dalších částech republiky se ve středu v pravé poledne ve městě rozeznějí sirény, řekla dnes mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

V Ostravě se nerozsvítí radniční věž, Most Miloše Sýkory ani Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice. "Škála barev, kterou je možné při různých příležitostech měnit, zůstane nevyužita. Ostrava tak vzdá hold třem vojákům a připomene jejich nejvyšší oběť v boji proti terorismu," uvedla Vojkovská.

Vojáci padli v neděli při hlídce mimo základnu, kde na ně zaútočil sebevražedný atentátník. Byli součástí jednotky, která převzala ochranu spojenecké základny Bagrám letos v dubnu.

Zpět do České republiky se měli vrátit v říjnu. Při útoku zemřel rotný Martin Marcin (36) a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25). Jejich ostatky přepraví do vlasti vojenský speciál ve středu odpoledne.

Na letišti v Praze Ruzyni se poté uskuteční pietní akt. Čeští vojáci budou povýšeni do hodností štábních praporčíků. Návrh náčelníka generálního štábu Aleše Opaty schválil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Foto dne