Nejnovější zprávy: Třinec je krok od semifinále, ve Vítkovicích vybojoval výhru 2:1 Zlatá svatba. Když se Krampol řítil Ostravou rychleji než James Bond

Kultura

Ostrava vypíše soutěž na novou koncertní halu. Měla by stát 1,5 miliardy

Město Ostrava dnes potvrdilo, že vyhlásí další architektonickou soutěž. Jako jedna z nejvýznamnějších v celé historii města to bude mezinárodní soutěž na koncertní halu. Náklady na její realizaci jsou v tuto chvíli odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH. Začí stavět by se mohla v letech 2021 až 2022.

Ilustrační fotografie z vystoupení Janáčkovy filharmonie (Foto: ostrava.cz)

„Naším cílem je vybudovat koncertní halu s kapacitou až 1 300 míst, která nebude mít v Česku obdoby. Nutností pro kvalitní výsledek je oslovení projektového týmu, který bude disponovat nejen kvalitním architektem se zkušenostmi s projektováním koncertní haly, ale také zkušeným akustikem," uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Jak dále dodal, pro dosažení co nejlepšího výsledku, se město rozhodlo oslovit kromě odborné veřejnosti i tři mezinárodně uznávané architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertní síně. Oslovenými týmy budou Steven Holl Architects + Kropac Architects, Konior Studio a Henning Larsen.

„Zkušenosti ze světa ukazují, že špičková koncertní hala je vždy impulzem nejenom pro rozvoj kultury a vzdělanosti v daném místě, ale také pro rozvoj turistického ruchu,“ doplnil primátor.

Ostrava usiluje o výstavbu koncertní haly s perfektní akustikou a dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava již řadu let. Pro její realizaci byla vybrána lokalita Domu kultury města Ostravy, který se dlouhodobě potýká s problémem smysluplného využití a zapojení do současného kulturního života.

A právě od spojení s novou koncertní halou, jejíž výstavba si zároveň vyžádá celkovou rekonstrukci kulturního domu, si město slibuje jeho oživení a nové využití, které zajistí nejen záchranu architektonických hodnot, ale také nové zapojení do kulturního života Ostravy.

Samotná architektonická soutěž bude koncipována jako kombinovaná. K účasti budou vyzvány tři zahraniční ateliéry a zároveň budou dle zákona o zadávání veřejných zakázek vybráni další účastníci soutěže. Dále je soutěž připravována jako dvoukolová, a to z důvodu značného rozsahu, složitosti a náročnosti.

„Je zřejmé, že v případě takto významné soutěže není prioritou rychlost, ale kvalita. S tím souvisí i časová náročnost na organizaci. V tuto chvíli předpokládáme, že soutěž vyhlásíme ještě letos v červnu, vítěze bychom mohli znát na začátku příštího roku a odhaduji, že bychom mohli začít stavět v letech 2021 až 2022," dodal Macura.

Město pro financování výstavby haly zřídilo v roce 2017 speciální účelový fond. Prozatím do něj bylo vloženo 100 milionů korun. Předpokládá se však také finanční podpora ze strany státu a kraje.

Foto dne