Nejnovější zprávy: Třinec je krok od semifinále, ve Vítkovicích vybojoval výhru 2:1 Zlatá svatba. Když se Krampol řítil Ostravou rychleji než James Bond

Politika

Ostravská ČSSD ukončila členství několika členům. Skončil Palyza, Jelonková nebo Lyčka

Ostravská organizace ČSSD ukončila členství několika svým členům z řad zastupitelů či starostů a místostarostů. Odůvodnila to tím, že nezaplatili členské příspěvky.

V úterý o tom rozhodl okresní výkonný výbor, řekla jeho předsedkyně Jana Vajdíková. Jeden z vyloučených členů, zastupitel Ostravy a porubského obvodu Lumír Palyza, to považuje za pokračování boje názorových proudů uvnitř organizace. Tvrdí, že příspěvky zaplaceny měl a nikdo jej o dluhu neinformoval.

Podle Vajdíkové jde o nezaplacení členských příspěvků za rok 2017. Výbor o členech rozhodoval v úterý. Týká se to například starostky Slezské Ostravy a krajské zastupitelky Barbory Jelonkové, místostarosty stejného obvodu Mária Lyčky či zastupitele Poruby a města Palyzy.

„Mrzí nás, že teď před komunálními volbami odcházejí členové, kteří působí v zastupitelstvech, a uvažují o jiném angažmá než v sociální demokracii,“ uvedla Vajdíková.

Palyza tento postup odmítá. Podle něj o žádném nedoplatku informován nebyl. Když se o něm dozvěděl, okamžitě jej zaplatil. Nedoplatky vnímá jako zástupný problém a pokračující boj dvou názorových skupin uvnitř ostravské ČSSD.

„Byl to další odporný akt vůči lidem, kteří mají jiné názory. Pro mě to byla poslední kapka a ukončil jsem sám své členství v ČSSD,“ řekl komunální politik, který v minulosti působil i jako starosta obvodu Poruba a náměstek ostravského primátora.

Podobně se na situaci dívá i místostarosta Slezské Ostravy Lyčka. „Důvody jsou zástupné. Vyrůstají ze sporů. Už u toho být nechci. I proto jsem také vystoupil z ČSSD. Je smutné, že po všech těch letech měla část organizace tendence nás vyhodit,“ řekl.

Podle Vajdové výkonný výbor vyzval všechny bývalé členy ČSSD, kteří získali mandát zastupitele pro toto volební období, aby jej složili a uvolnili pozici řádným členům ČSSD. Palyza ani Lyčka o tom neuvažují.

„Mandát jsem získal od voličů. Ne od pánů, kteří mě nyní chtěli vyštvat,“ řekl Lyčka. I Palyza bude chtít ze stejných důvodů dokončit mandát jak v obvodním, tak v městském zastupitelstvu. O případném dalším působení v politice ani jeden přesněji hovořit nechce. „Nějaké nabídky jsou. Zatím nevím, co si s nimi počít,“ řekl Palyza.

Boj o ovládnutí ostravské organizace gradoval od listopadu 2016, kdy sociální demokraté odvolali Palyzu z funkce předsedy ostravské ČSSD.

Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu vyhověla stížnosti krajského předsedy a bývalého hejtmana Miroslava Nováka, v níž kvůli porušení stanov zpochybnil právě listopadovou okresní konferenci, na které byl Palyza odvolán. Konference se musela opakovat v únoru, Palyza byl odvolán znovu a předsedkyní se stala Vajdíková.

Krajský výkonný výbor v čele s Novákem pak navrhl přeregistraci a u vedení strany uspěl i s návrhem na vyškrtnutí Vajdíkové z kandidátní listiny pro sněmovní volby.

Foto dne