Nejnovější zprávy: Událost gastro sezony v Ostravě: Lanýžové hody v Padre! Porubská Pivotechna chce mít největší výběr piv v Ostravě

Politika

Ostravská ČSSD ukončila členství několika členům. Skončil Palyza, Jelonková nebo Lyčka

Ostravská organizace ČSSD ukončila členství několika svým členům z řad zastupitelů či starostů a místostarostů. Odůvodnila to tím, že nezaplatili členské příspěvky.

V úterý o tom rozhodl okresní výkonný výbor, řekla jeho předsedkyně Jana Vajdíková. Jeden z vyloučených členů, zastupitel Ostravy a porubského obvodu Lumír Palyza, to považuje za pokračování boje názorových proudů uvnitř organizace. Tvrdí, že příspěvky zaplaceny měl a nikdo jej o dluhu neinformoval.

Podle Vajdíkové jde o nezaplacení členských příspěvků za rok 2017. Výbor o členech rozhodoval v úterý. Týká se to například starostky Slezské Ostravy a krajské zastupitelky Barbory Jelonkové, místostarosty stejného obvodu Mária Lyčky či zastupitele Poruby a města Palyzy.

„Mrzí nás, že teď před komunálními volbami odcházejí členové, kteří působí v zastupitelstvech, a uvažují o jiném angažmá než v sociální demokracii,“ uvedla Vajdíková.

Palyza tento postup odmítá. Podle něj o žádném nedoplatku informován nebyl. Když se o něm dozvěděl, okamžitě jej zaplatil. Nedoplatky vnímá jako zástupný problém a pokračující boj dvou názorových skupin uvnitř ostravské ČSSD.

„Byl to další odporný akt vůči lidem, kteří mají jiné názory. Pro mě to byla poslední kapka a ukončil jsem sám své členství v ČSSD,“ řekl komunální politik, který v minulosti působil i jako starosta obvodu Poruba a náměstek ostravského primátora.

Podobně se na situaci dívá i místostarosta Slezské Ostravy Lyčka. „Důvody jsou zástupné. Vyrůstají ze sporů. Už u toho být nechci. I proto jsem také vystoupil z ČSSD. Je smutné, že po všech těch letech měla část organizace tendence nás vyhodit,“ řekl.

Podle Vajdové výkonný výbor vyzval všechny bývalé členy ČSSD, kteří získali mandát zastupitele pro toto volební období, aby jej složili a uvolnili pozici řádným členům ČSSD. Palyza ani Lyčka o tom neuvažují.

„Mandát jsem získal od voličů. Ne od pánů, kteří mě nyní chtěli vyštvat,“ řekl Lyčka. I Palyza bude chtít ze stejných důvodů dokončit mandát jak v obvodním, tak v městském zastupitelstvu. O případném dalším působení v politice ani jeden přesněji hovořit nechce. „Nějaké nabídky jsou. Zatím nevím, co si s nimi počít,“ řekl Palyza.

Boj o ovládnutí ostravské organizace gradoval od listopadu 2016, kdy sociální demokraté odvolali Palyzu z funkce předsedy ostravské ČSSD.

Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu vyhověla stížnosti krajského předsedy a bývalého hejtmana Miroslava Nováka, v níž kvůli porušení stanov zpochybnil právě listopadovou okresní konferenci, na které byl Palyza odvolán. Konference se musela opakovat v únoru, Palyza byl odvolán znovu a předsedkyní se stala Vajdíková.

Krajský výkonný výbor v čele s Novákem pak navrhl přeregistraci a u vedení strany uspěl i s návrhem na vyškrtnutí Vajdíkové z kandidátní listiny pro sněmovní volby.

Foto dne