Společnost
19/01/2016 Jaroslav Baďura

Ostravská televize slaví šedesátiny. Točila i soutěže: Od ANO-NE až k Hodině pravdy

Ostravské studio České televize slaví šedesát let existence. Výročí si připomíná řadou akcí, koncertů nebo výstavou v Dolní oblasti Vítkovic. Připomeňme si některé zásadní pořady z tvorby ostravského studia - ty historické i novější.

„Začátkem osmdesátých let přišel z pražského programového ústředí striktní příkaz, aby ostravské studio neprodleně připravilo cyklus zábavných vědomostních soutěžních pořadů, a zapojilo se tak do pravidelného vysílání již zavedených pořadů, jako byly Šest ran do klobouku, Buď a nebo a další,“ vzpomínají autoři připomínky šedesátých narozenin ostravského studia.

„Oblastní studio nebylo nikdy příliš bohaté, z čehož při plnění zadaného úkolu jednoznačně vyplývalo, že vyžádaná soutěž musí být co nejlevnější. Dramaturg Milan Švihálek tedy přišel s geniálním řešením, a to zapojením Klubu sběratelů kuriozit.“

Soutěž ANO-NE. Foto: Česká televize.

Soutěž ANO-NE. Foto: Česká televize.

Soutěž se tedy opírala o tento princip: Sběratelé jsou přece docela zajímaví lidé a rozhodně nebude těžké přesvědčit je, aby se v nové soutěži angažovali. Klub sdružuje sběratele více než tří set oborů (od sběratelů autogramů až po sběratele žárovek).

Jsou to lidé, kteří se perfektně vyznají ve svých oborech a jistě budou schopni svými znalostmi diváky zaujmout. Soutěžící si budou otázky připravovat sami a z každého takového sběratelského souboje na dané téma vyjde jediný vítěz. Poražený bude pak vždy povinen věnovat svému vítěznému soupeři unikátní exponát ze své sbírky. A otázky budou formulovány tak, aby na ně bylo možné odpovědět jediným slůvkem — buďto „ANO“, nebo „NE“. Tak vznikl i název soutěže.

Sběratelská soutěž ANO-NE byla vysílána od roku 1979 až do roku 1982. Seriál se dočkal 39 pokračování. Oborů, které se v ANO-NE představily, byly desítky — například železniční doprava, olympijské odznaky, papírová platidla, dějiny hotelnictví, verneovky, zajímavosti kolem sýrů, Napoleon, citáty slavných osobností, velcí pěvci minulosti, jezdci formule 1, afrikanistika a podobně.

Z porevolučních formátů, jež usilovaly o to, oslovit diváky i s nabídkou jejich vlastní účasti, patřil mezi nejoblíbenější Neváhej a toč! (později Tak neváhej a toč!) moderovaný Eduardem Hrubešem.

Moderátor pořadu Neváhej a toč! Eda Hrubeš s hosty. Foto: Česká televize

Moderátor pořadu Neváhej a toč! Eda Hrubeš s hosty. Foto: Česká televize

Tento pořad objevil pro českou televizní obrazovku formát home videa. Dalším divácky oblíbeným pořadem pak byla i Hodina pravdy. Tři nečekané úkoly pro tři odhodlané rodiny, tři nadějné tréninkové týdny a třikrát drama při ostrém pokusu.

Sdílejte článek