Nejnovější zprávy: Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu magnetickou rezonanci Kamion plný cihel zablokoval dálnici u Bravantic

Společnost

Ostravská univerzita letos slaví čtvrtstoletí existence

Pro renomé porevoluční Ostravy, která se chtěla přirozeně stát něčím víc než jen „černým a ocelovým srdcem republiky“, bylo založení v pořadí druhé vysoké školy ve městě velmi důležitou událostí. Letos 28. září uběhne přesně pětadvacet let od chvíle, kdy v moravskoslezské metropoli vznikla Ostravská univerzita v Ostravě.

Zatímco ještě před takovými deseti lety mnohé překvapilo, že v Ostravě lze studovat i jinde než na Vysoké škole báňské, dnes už má „Ostravská“ své postavení o poznání pevnější.

To však nic nemění na tom, že jde o jednu z nejmladších univerzit v Česku, která se chce prezentovat jako moderní a novým trendům otevřená vzdělávací instituce.

Jen na mladickém elánu však stavět nehodlá. „Mládí samo o sobě není hodnotou. Jsou mladí, kteří jsou konzervativní a šediví a jsou naopak staří, kteří takoví nejsou. To, co prezentujeme, je otevřenost a moderní, individuální přístup univerzity,“ řekl ve výročním rozhovoru na webu univerzity její rektor, profesor Jan Lata.

Humanitně zaměřenou vysokou školu, která si od roku 1991 buduje svou pozici na stále výrazně průmyslovém Ostravsku, v současné době tvoří Fakulta sociálních studií, Fakulta umění, Filozofická fakulta, Lékařská fakulta, Pedagogická fakulta a Přírodovědecká fakulta. Významné výročí čtvrtstoletí existence chce využít jak k oslavám, tak ohlédnutí se za tím, co má univerzita za sebou.

Proto také vznikl speciální výroční web, který bude veřejnosti přinášet (nejen) informace o akcích, na kterých bude letos Ostravská univerzita své 25. narozeniny slavit.

Kromě akcí, jako je studentský Majáles či happening „Jsme Ostravská!“, to bude například účast univerzity na festivalu Colours of Ostrava. Vše vyvrcholí na podzim, kdy je v plánu velký sraz absolventů a také akademický den.

Foto dne