Nejnovější zprávy: Z Těšína do Třince se už jezdí lépe, skončila oprava silnice Svět techniky zahájil unikátní výstavu Tělo a technika

Byznys

Ostravské podniky se přizpůsobují horku, lidé mají více přestávek

​Ostravské průmyslové podniky se přizpůsobují počasí.

Ilustrační foto: ArcelorMittal Ostrava

Ve vedrech, která v posledních dnech panují, dostávají jejich zaměstnanci například nápoje. Také častěji odpočívají, někde jsou k dispozici klimatizovaná místa.

"V provozech, kde jsou zaměstnanci vystaveni mimořádným teplotám, je nastaven režim častějších přestávek, pro které mají zaměstnanci vyhrazen klimatizovaný prostor," řekla mluvčí firmy ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková

Dodala, že některé náročné činnosti mohou být i omezeny. Zaměstnanci pak vykonávají pouze nejnutnější aktivity související s technologií, údržbou a opravami zařízení, mají možnost vyměňovat si propocený pracovní oděv i několikrát za směnu.

"Zaměstnanci vypijí za směnu i více než tři litry tekutiny na osobu. Spotřeba nápojů se v těchto teplých dnech zvyšuje v průměru přibližně o 40 procent," řekla.

Dodala, že pracovníci mohou volit mezi vodou či ochucenými nápoji s patentovaným preparátem na ochranu imunity organismu. "Dále se zaměstnancům v horkých provozech distribuují minerálky a v extrémně horkých provozech, jako jsou například vysoké pece, i nealkoholické pivo. Například na vysokých pecích při odpichu teplota dosahuje až 70 stupňů Celsia," uvedla mluvčí.

Dodala, že v loňském roce se spotřebovalo v podniku za červen až září téměř 600.000 ochranných nápojů, z toho 73.000 nealko piv.

Hlavně na zajištění pitného režimu se ve vedrech zaměřují ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery.

"Na provozech máme instalovány sifonovače, případně zajišťujeme vodu v lahvích a barelech. Teplé provozy mají během léta pravidelné plánované technologické odstávky na opravy, čili na nejteplejších pracovištích běží nebo se za pár dní rozběhne tento režim," řekl ředitel výroby Vlastimil Molek.

"Co se týče ochranných nápojů, zajišťujeme nápoje s vhodnou kombinací iontů a minerálů. Buď v prášku nebo již namíchané v tekutém stavu," dodal.

Foto dne