Nejnovější zprávy: ​ SmVaK Ostrava a Trianon spojily síly při zaměstnávání zdravotně postižených Přestavba Bazalů finišuje. Podívejte se, jak to tam vypadá

Společnost

Ostravské studio České televize oslaví jubileum. Komiksovou výstavou i koncerty

Výstava v industriálním prostředí ostravských Dolních Vítkovic připomene formou komiksu historii ostravského studia České televize. K vidění budou od 15. ledna i kostýmy, technika či rekvizity.

„Před 60 lety jsme ještě byli Československá televise, dnes nás diváci znají jako Českou televizi. Proto jsme výstavu věnovanou šedesáti letům vysílání z Ostravy nazvali Od televise k televizi. Začíná 15. ledna a bude trvat až do 31. července,“ řekla mluvčí televizního studia Jolanda Pilařová. Výstavu studio připravilo k 60. výročí zahájení vysílání z Ostravy.

Formou komiksu na ní autoři návštěvníkům připomenou stěžejní okamžiky z historie televize v Ostravě. Nezbytnou a očekávanou součástí budou sestřihy ukázek z programového archivu, fotografie, historická technika, pohádkové kostýmy, části dekorací a rekvizity ze známých pořadů.

„Na své si přijdou pamětníci i děti. Výstava zahrnuje několik interaktivních prvků, kdy si zájemci mohou samostatně navolit ukázky z pořadů, které by chtěli uvidět,“ řekla.

Budou si moci také vyzkoušet klíčování do obrazu nebo práci s ruční kamerou. Součástí výstavy bude i replika staré hošťálkovické hlasatelny s nejstarší dochovanou kamerou, kterou zapůjčilo Národní technické muzeum.

„Každé období mělo mezi vysílanými pořady svoje vlajkové lodi, ať už šlo o pořady o přírodě nebo zábavné či soutěžní relace, pohádky, hitparádu nebo další. Například Lovy beze zbraní, Přátelé zeleného údolí, Tak neváhej a toč!, Hodinu pravdy, Medúzu, Bludiště, Tajemství staré bambitky, Sametové vrahy a další,“ doplnila mluvčí.

Pořady, soutěže, seriály či filmy připomenou úkoly ze soutěží, které si návštěvníci mohou sami vyzkoušet, pohádková pexesa, omalovánky, fotografie, plakáty a řada dalších momentů dokumentujících televizní práci.

Ostravské televizní studio poprvé vysílalo 31. prosince 1955. Studio zahájilo činnost jen necelé dva roky po zahájení vysílání Československé televize z Prahy. Zpočátku se vysílalo z malé hlasatelny na hošťálkovickém vysílači. Vše, včetně inscenací a hudebních pořadů, se vysílalo živě.

Jubileum studio oslaví i koncerty v aule Gong v Dolních Vítkovicích. Zazpívá na nich například Marie Rottrová, Věra Špinarová, kapela Buty či Pavel Dobeš. Program obou koncertů bude totožný.

Představí se na nich řada umělců spojených s historií ostravského studia. Zazpívá také Hana Zagorová, kapela Citron, Jaroslav Wykrent, Martin Chodúr, Ewa Farna, Markéta Konvičková, Elis a mnoho dalších. Koncerty bude moderovat Magdalena Dietlová a Richard Krajčo.

Foto dne