Byznys
30/07/2017 Jaroslav Baďura

Pingpong v pracovní době? Není problém, říká personalistka Jana Kovaľová ze Stora Enso

V ostravské pobočce nadnárodní společnosti Stora Enso pracuje 190 lidí, kteří se věnují především IT projektům. Firma nedávno přesídlila do nových kanceláří vedle Nové Karoliny.

„Do budoucna počítáme s navýšením o 10 – 14 zaměstnanců. Další plány pak by mohly být o dalších 50 – 60 místech,“ říká šéfka personalistů ostravské pobočky světové globální firmy Stora Enso Jana Kovaľová.

V Ostravě je po lidech z oboru IT hlad – které firmy vám v tomto ohledu konkurují?
Jsou to především velké IT firmy. Tieto, CGI, ABB, OKIN – s těmi firmami se o lidi „bijeme.“

Dejme tomu, že já jsem uchazeč o práci, umím to, co vy potřebujete. Na stole mám nabídky i od těch firem, které jste jmenovali. Proč bych se měl rozhodnout jít pracovat k vám?
Záleží na tom, jaké máte preference, co od práce a spolupráce s námi očekáváte. Co se týká naší firmy, nabízíme rodinnou, přátelskou atmosféru. Na spoustě věcí se dá domluvit. Díky tomu, že jsme na jednom patře, se také častěji setkáváme. Máme různé společné akce, například firemní snídaně – jednou za měsíc děláme společné páteční snídaně. Teď jsme založili pingpongovou ligu. Jsme neformální.

Znamená to tedy, že šéf nezvedá obočí, když vidí, že jeho zaměstnanci hodinu hrají stolní tenis?
Pokud mají práci hotovou a odevzdanou, nemá nic proti. Je tady volná docházka. Samozřejmě má člověk nějaké zodpovědnosti, úkoly, které si musí plnit. Pakliže je plní, není problém. Formálně máme pracovní dobu od devíti do půl třetí. V praxi nás ovšem hlavně zajímá to, zda je práce udělaná. Je to zde dost volné.

Sídlíte nyní v nových a moderních kancelářích. Přesto, když chce někdo pracovat domu, je to možné?
Ano, umožňujeme, ale spíše těm, co dojíždějí zdaleka. Jeden den v týdnu je to povoleno, zbytek je na individuální dohodě. Lépe je, když se lidé vidí. Nechceme, aby to dopadlo tak, že budou lidé fungovat jako externisté. Tak, jak bylo řečeno na začátku, je důležité komunikovat a spousta věcí se dá vyřešit. Ještě bych se vrátila k úvodní otázce, proč pracovat u nás. Myslím si, že máme velmi zajímavou firemní vizi. Pracujeme s obnovitelnými materiály a zdroji energie, což je pro mnoho lidí velmi zajímavé a druhá věc je to, že na rozdíl od jiných IT firem máme velmi blízko k praxi. Děláme pro lidi, kteří potom něco reálně produkují a vidí výsledky svých úspěšných i neúspěšných projektů. To je naše deviza – blízkost reálné praxe.

Cítíte při hledání lidí tlak konkurenčních firem na to, jak vysoké musí být u vás platy?
Myslím si, že obecně v IT sféře jsou nadstandardní platy. Není to jen u nás, ale i v jiných firmách. A samozřejmě tlak přichází s konkurencí. Před třemi lety byla situace zcela jiná než dnes. Junioři dnes chtějí jiné platy, než dříve a bohužel jejich schopnosti nejsou takové, jaké mají jejich starší kolegové.

Kolik tedy dejme tomu nabídnete absolventovi báňské vysoké školy, který je šikovný, chce se učit…
Není lehké odpovědět, já bych to vymezila částkou od 20 do 30 tisíc hrubého. Podle toho, jaký obor studoval, jestli ten člověk něco umí, jak moc se zabývá problematikou… Někteří studenti se během studií jen učí, někteří již pracují a sbírají zkušenosti. Někteří s námi již spolupracují. Mají jednodušší start, začínají na vyšších platech.

Je těch snaživých a zkušených více, či méně?
Procento se snižuje. Dříve bylo IT hobby. Dnes je to jinak. Lidé se přihlásí na školu, protože je tam místo a pak se uvidí. Proplují studiem a nenaučí se nic. Pak se hlásí na naše pozice a jejich znalosti neodpovídají platovému ohodnocení, které požadují.. Pak je tady ale student, kterého to baví, sbírá zkušenosti a pracuje velmi výkonně. Výši platu také velmi výrazně ovlivňuje znalost anglického jazyka.

Jak jsou na tom studenti s angličtinou?
Dříve se mi zdálo, že bylo nejlepší kombinovat studenta z ekonomické školy a informatiky. Dnes je úroveň snad lepší i díky tomu, že mladí lidé mohou sledovat filmy, cestovat a osvojovat si tak řeč. V práci se pak zdokonalují při e-mailové či telefonické komunikaci apod.

Máte ve vaší firmě kurzy?
Máme, nabízíme lektora angličtiny.

Když bych chtěl u vás nastoupit a mým hlavním cílem by bylo dostat se do světa, kde má Stora Enso další pobočky, a pracovat tam, bylo by to možné?
Důležité by bylo, co myslíte tím působit. Na mnoha pozicích je cestování samozřejmé. Pro někoho je to benefit, pro jiného není. Služební cesty jsou krátké, ale do světa se s námi podíváte.

Sdílejte článek