PIVNÍ MAPA
03/02/2017 Tomáš Svoboda

Pivo vařil doma v kuchyni, teď chystá v Albrechticích nový pivovárek

Rozvoj malých pivovarů v našem regionu pokračuje. Jen za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil a nezadržitelně se blíží ke čtyřem desítkám. Magazín PATRIOT je pravidelně mapuje prostřednictvím seriálu, který, jak věříme, bude i v roce 2017 pro čtenáře objevnou cestou za poznáním tradice i současnosti pivovarnictví v Moravskoslezském kraji.

To, že nové pivovárky poslední dobou vznikají, lidově řečeno, i v malých dědinách, není žádnou novinkou, ale prostě faktem. Potvrzuje to i náš dnešní 32. díl seriálu Pivní mapa, který nás zavede do Albrechtic u Českého Těšína. Čtyřtisícové obce, která již brzy bude mít nový unikát. Tím hlavním je zatím dřevěný kostel svatého Petra a Pavla postavený v roce 1766.

Právě kolem něj musíte projet, když chcete zavítat do Albrechtického pivovaru, který sídlí v malém průmyslovém areálu na konci vesnice. Tam na nás čekal pan Lukasz Niemiec, se kterým jsme se domluvili na prohlídce aktuálně dokončovaného „fungl“ nového pivovárku.

Začínali doma v kuchyni

Jeho vznik je vyústěním nadšeneckých snah o vlastní moderní výrobu, která bude schopna vyjít vstříc stále rostoucí poptávce žíznivých pivařů. Na počátku přitom bylo klasické domácí vaření.

„Začínali jsme jako domovarníci v kuchyni, odkud nás ale ženy velmi rychle vyhnaly. Postupně jsme s kolegou podle knížek, internetu a prvních pokusů zjistili, že i tak lze uvařit pivo, které lidem z okolí celkem chutnalo, a my nestíhali vařit,“ směje se Lukasz při vzpomínce na zhruba sedm let staré pivní kořeny.

Jelikož časem stále zvyšovali počty várek, sehnali si po známostech první varnu, kterou po úpravách dostali na kapacitu 250 litrů. To už ale nemohli dál zůstat doma, a tak se na dva roky přesunuli do Karviné, kde našli dočasný „azyl.“

„Řekli jsme si, že už by bylo na čase se konečně vrátit domů do Albrechtic, kde nám kolega mohl poskytnout volnou halu, kterou jsme předělávali. Teď v ní máme nainstalovanou novou dvounádobovou varnu a k tomu ještě cedící a vířivou káď. Kapacita je deset hektolitrů na jednu várku,“ říká náš průvodce.

Tisíc litrů je minimum

Věří, že právě takové množství piva bude tak akorát, i když v počátcích zřejmě nebudou naplno využívat zázemí ležáckého sklepa, kde mají připravených deset tanků.

„Dřív jsme vaření pořád nestíhali, což nás hnalo dopředu a chtěli jsme pro lidi vařit víc a víc. Došli jsme k tomu, že tisícilitrová varna je minimum. Jestli se bude dařit, budeme chtít do pivovárku dál investovat, ale to zatím jen výhledově,“ upozorňuje Lukasz.

Pivovar je zatím v přípravě, takže stále zbývá dost času na plánování, jak bude vše fungovat během hlavní sezóny, která odstartuje s jarním oteplením. Zima je totiž pro všechny pivovarníky trochu „odpočinková“, což ale v Albrechticích tak úplně neplatí.

Tři měsíce v kuse tady pracovali na tom, aby varna stála a mohlo se v ní začít vařit.  „Teď bude důležité to hlavně dobře rozjet, aby bylo pivo z nové technologie v pořádku. Bude to chtít cvičné várky, abychom zjistili, jak na tom jsme,“ podotýká pivovarník.

Nejvíc letí polotmavá třináctka

U pivovárku by chtěli mít během léta malou prodejnu lahví a sudů, jinak budou pivo stejně jako dosud zavážet do hospod v okolí a také do ochutnávkových pivnic. Kontakty jim fungují třeba i směrem na Brno či Prahu a nové možnosti jsou taky v nedalekém Polsku.

„Doufejme, že se nám podaří přilákat i turisty. Kousek od nás vede cyklostezka, takže možná v létě tady postavíme i malý stánek s výčepem a občerstvením. Bylo by to i takové zpestření pro místní lidi. Uvidíme, jak to bude fungovat,“ doplňuje Lukasz, který pochopitelně věří, že všechno půjde podle představ.

Jaké pivo se vlastně v Albrechticích bude vařit? „Zabýváme se všemi styly počínaje českým ležákem, který je na severní Moravě klasika. Vaříme tedy ležáky jedenáctku a dvanáctku a pak i polotmavý speciál, což je třináctka, která letí asi nejvíce,“ vysvětluje zakladatel pivovaru, jaká je základní nabídka.

Během každé sezóny se ji snaží doplňovat speciály, takže je v sortimentu taky Ale, Ipa nebo „pšenice“. S jistotou můžete počítat s tím, že každé jejich pivo se nazývá od písmene P, což se váže k místu k původu.

„Bydlíme v části, která se jmenuje Pacalůvka, takže podle ní vzniklo první pivo s názvem Pacan, pak přišla Pszenka a všechny ostatní už jsme nechali ve stejném stylu,“ vykládá Lukasz s odkazem na názvy jako Pius, Pierun nebo Pipa.

Když má na závěr vyslovit svoji vizi dalšího působení na stále rostoucím trhu malých pivovarů, zůstává u skromného přístupu.

„Určitě bychom rádi časem pivovar vytížili na sto procent. Hlavně ale nic nechceme uspěchat. Pivo musí pořádně ležet a my nechceme hrát na kvantitu. Ležáky zkrátka potřebují svůj čas, aby měly tu správnou chuť,“ dodává mladý pivovarník, pro kterého se koníček stal prací na plný úvazek.

Tak „Dej Bůh štěstí!“ a za týden u piva zase na shledanou.

Albrechtický pivovar

Místo: Osvobození 42, Albrechtice u Českého Těšína

Druhy piv: vaří piva spodně i svrchně kvašená nefiltrovaná a nepasterizovaná, celoročně je v nabídce světlý ležák 11° Pius a 12° Pacan, dále také polotmavý speciál Pierun 13° a sezónně další speciály, například svrchně kvašená Pipa 15° nebo letní pšeničné pivo Pszenka 11°

Stáčení a prodej: v pivovaru standardně plní KEG sudy a pet lahve

Výstav: předpokládá se do 1 000 hektolitrů za rok

Na webu Magazínu PATRIOT si můžete díky seriálu „Pivní mapa“ přečíst také reportáže o minipivovarech z Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova (1), Ostravy – Zábřehu, Vyšních Lhot, Horní Lomné, Krnova, Rohova, Opavy, Karviné (1), Opavy – Kylešovic, Ostravice, Bílovce, Hukvald , Ostravy – Martinova, Ostravy – centra, Bohumína, Vratimova, Havířova (2), Kopřivnice, Vojkovic, Kozlovic, Kunčic pod Ondřejníkem, Ostravy – Vítkovic, Štramberku, Bruntálu, Karviné (2), Havířova (3), Stříteže, Rýmařova a Českého Těšína.

Sdílejte článek