PIVNÍ MAPA
17/01/2019 Tomáš Svoboda

Pestrost a kvalita boduje! Minipivovar Dejf zdvojnásobil kapacitu

Vím, že potřebuju varnu s větší kapacitou. Říkal David Hanzelka, když jsme si na podzimu roku 2017 povídali v jeho čerstvě otevřeném pivovárku Dejf ve Studénce. Specialista na svrchně kvašená piva své proroctví naplnil takřka do roka a do dne. Je to pár měsíců, co vaří na nové technologii.

Zhruba rok provozu jeho řemeslného minipivovaru ukázal, že nový projekt zaměřený výhradně na „ejly“ má na trhu své místo. Počáteční zvědavost se proměnila v krásně stabilní zájem a hlavně žízeň pivařů.

Rozšíření výroby, jejímž základem byla původně varna s kapacitou 250 litrů, se stalo nezbytností. „Říká se, že varna má být velká a vím, že i současných 500 litrů je pořád docela málo. Na druhou stranu ve stávajících prostorách je to maximum,“ říká Dejf.

Nová nerezová technologie, jejíž součástí je také další 500 litrová spilka, dva nové ležácké tanky i částečná automatizace, je pro něj úspornější z hlediska času i práce. Dříve musel plánovat tzv. dvojvárky, teď vaří jednou týdně.

„Navýšením kapacity jsme sice získali možnost produkovat více piva, ale chci jít postupně. Už k sobě mám pomocníka, takže by se nám mohlo podařit přidat jednu várku navíc,“ pokračuje zakladatel a zároveň sládek pivovárku, který pro něj zůstává koníčkem, i když je od října dvojnásobně větší.

Piva z jeho produkce jsou pravidelně k dostání na více než deseti místech. Většinou jde o regionální ochutnávkové pivnice a pivotéky. Prodej v láhvích běží také přímo v pivovaru ve Studénce, kam chodí stálí zákazníci i pivní turisté.

Občas využije možnosti distribuovat pivo i za hranice kraje, třeba do Olomouce nebo Brna. Potenciál a poptávka je i na Slovensku a v Polsku, ale to už by musel zvažovat další investici a starat se výhradně o pivovar.

„Myslím si, že je třeba žít i něčím jiným a že život nesmí být jen o práci,“ říká muž, který se věnuje také obchodní firmě a jehož vášní je malování obrazů. Proto není divu, že jako malá umělecká díla vypadají i jeho pivní etikety, které vznikají ve spolupráci s grafikem.

Hledání dokonalého piva

S rozvojem pivovárku během posledního roku je spokojený. „Zájem lidí trvá, a to i teď v lednu, kdy jsem myslel, že budeme mít klidnější období. Místo toho máme opět vyprodáno a pořád se ozývají noví lidé, kteří chtějí naše pivo koupit nebo čepovat,“ usmívá se Dejf.

V sortimentu piv, kterých od založení pivovaru uvařil zhruba třicet druhů, se stala jedničkou „atomově“ chmelená IPA Atomico. „Velký zájem je taky o další silnější piva jako T-Rex nebo Electrico, což je žitná IPA. Dobře se prodávají i novinky jako aktuální Old Skull IPA s jemnou hořkostí a neobvyklým aromatickým profilem,“ popisuje úspěšný pivovarník.

Některá piva vařil také v kooperaci s kolegy z branže a letos v tom hodlá pokračovat. Nejen fajnšmekři se tak mohou těšit na další netradiční novinky.

„Pořád chci držet co největší pestrost. Receptur je opravdu hodně, ale je důležité, abychom měli rovnováhu mezi novými a stabilními pivy, která se stále snažíme ladit a co nejvíce přiblížit dokonalosti,“ dodává Dejf s dovětkem, že dobré pivo se prodá vždycky.

Svatá pravda. Tak Dej Bůh štěstí a u piva zase někdy na viděnou!

Sdílejte článek