PIVNÍ MAPA
23/12/2016 Tomáš Svoboda

TOP 10 minipivovarů: Kde se v našem kraji vaří nejlepší pivo?

Už více než půl roku vám každý týden přinášíme reportáže o minipivovarech našeho kraje. Věříme, že seriál Pivní mapa se stal oblíbenou rubrikou. S blížícími se vánočními svátky se snažíme ji zpestřit speciálními díly. Zatímco minule jsme přišli s malou ochutnávkou vánočních piv, tentokrát máme připravený „žebříček“ TOP 10 z pivovárků, které nás něčím unikátním zaujaly.

Než se do toho dáme, představme si alespoň stručně „Pivní mapu“ našeho kraje. V současné době na ní najdeme celkem 37 minipivovarů, z nichž se nám povedlo dosud navštívit 27 podniků pyšnících se tím, že se u nich vaří čerstvé, živé, nefiltrované a nepasterizované pivo.

Nejvíce husto je přitom ve frýdecko-místeckém regionu, kde může pivní turista na „pár kilometrech“ narazit hned na osm malých pivovárků.

Z celkového počtu můžeme větší část označit za minipivovary tzv. hostinského typu, které mají roční výstav do 1 000 hektolitrů s tím, že svojí produkcí zásobují převážně vlastní pivovarskou hospůdku a částečně se živí také drobným prodejem piva „kolem komína“.

Menší skupina minipivovarů funguje jako tzv. produkční, tedy takové, které výstavem spadají někam mezi 1 000 až 10 000 hektolitrů za rok a které většinu piva exportují mimo místo výroby.

Tyto pivovárky mají často svoji malou hospodu jako třeba Koníček ve Vojkovicích nebo Beskydský pivovárek v Ostravici, ale některé se obejdou i bez ní, což je případ Nachmelené Opice z Krnova. Díky vyššímu výstavu je jejich cílem vytvoření sítě hospod a ochutnávkových pivnic, kde jsou stabilně „na čepu“, a to napříč republikou.

Tolik rychlý přehled a teď už hurá za tím nejzajímavějším, co nás na cestách za pivem během letošního roku potkalo.

Nejvyšší výstav

Tady kromě kvality rozhodují prostě čísla a ta mluví jasně o tom, že největším z malých pivovárků našeho kraje je Koníček z Vojkovic, který je v provozu od roku 2006. Jak prognózoval jeho sládek a zakladatel Mojmír Velký, který mimo jiné pomáhal rozjíždět i několik dalších minipivovarů, od příštího roku už se bude hlásit mezi tzv. malé průmyslové pivovary. To znamená, že jeho roční výstav překročí hranici 10 000 hektolitrů.

Nejhezčí atmosféra

Každý z nás tohle kritérium vnímá trochu jinak, ale z našeho pohledu je v této kategorii „vítězem“ Rohovský minipivovar z Rohova u Opavy. Jeho majitel Artur Komárek tam navázal na více než staletou tradici rodinné hospody, v níž na vás ze všech koutů dýchá „duch dějin“, které ne vždy byly pro náš kraj příznivé. V dobovém interiéru klasické pivnice se vrátíte minimálně o sto let zpět, k tomu čerstvé pivko Rohan a speciality pečené v „Golemovi“ na bukovém dřevě. Prostě malebná historická idyla, se kterou se setkáte snad leda ještě na zámku v ostravském Zábřehu.

Nejkrásnější prostředí

Jako ráj a splněný sen snad každého pivaře jsme v naší červnové reportáži označili přírodní prostředí minipivovaru Kohutka, který sídlí pod kopcem Prašivá ve Vyšních Lhotách. Největším lákadlem je tam prostorné venkovní posezení s bazénem a terasou, na níž lze nejen vychutnávat pivo, ale taky pozorovat západy slunce. Kdo chce, může na svahu pod terasou za symbolický poplatek klidně stanovat, čehož podle majitele Rostislava Březiny využívají hlavně stále aktivnější pivní turisté.

Největší objev

Věříme, že i mnozí znalci nám dají za pravdu, když největším objevem pivní scény „vyhlásíme“ krnovský minipivovar Nachmelená Opice. Založili jej sládek Michal Kuřec a obchodní ředitel Jiří Valenta, a přesto, že otevřeli teprve před rokem, vpadli na trh i díky trefnému názvu a vtipnému marketingu s velkou razancí. Jejich „opice“ zaručeně vytvářejí fronty na všech pivních festivalech a je celkem jedno, zda stojíte v řadě na klasický ležák nebo nějaký ten svrchně kvašený speciál.

Nejširší nabídka

Kdo dneska nevaří „Ale“, jako by snad neexistoval. Snad se trefíme do terče, když řekneme, že letošní rok byl velice plodný na speciály s dominancí svrchně kvašených piv nejčastěji typu Indian Pale Ale a American Pale Ale. Jsou to silnější piva s výraznou hořkostí a aromatickými chutěmi, které způsobují exotické druhy chmelů. Stabilně je kromě českých ležáků vaří třeba Beskydský pivovárek v Ostravici, Nachmelená Opice v Krnově, ostravský Pivovarský dům nebo Nová sladovna v Opavě. Logicky je pak ve škále piv lídrem Koníček z Vojkovic, který je jako jediný nabízí i ve filtrované podobě.

Nejpoutavější příběh

Pro nás je jedničkou příběh pana Mariana Janoszowského, zakladatele minipivovaru Skřečoňský Žabák z Bohumína, který se k vaření piva dostal opravdu jako v pohádce, kde dobro a odvážné nápady vždy vyhrávají. K domácímu vaření piva v hrncích jej přivedla nemoc a z ní vyplývající zvýšená potřeba účinných vitamínů. Syn mu přitom říkal, že se zbláznil, ale dneska je jistě rád, že společně mají stylový rodinný pivovárek a že jejich „Žabáka“ znají třeba i ve Varšavě.

Největší kuriozita

Do této kategorie jsme vybrali Havířov, který má tak trochu „kuriózně“ dva minipivovary v jedné ulici. Jsou v podstatě nějakých 200 metrů vedle sebe, což je fakt rarita. Jde o Slezský pivovar a První havířovský minipivovar, přičemž první z nich vznikl ve snaze rozšířit nabídku už zavedené pivnice, druhý vyrostl doslova na „zelené louce“. Hodnotit, kdo je lepší, nebudeme. Raději popřejeme, ať ani tady není láska k pivu důvodem si konkurovat, ale hledat cesty ke spolupráci.

Nejstarší tradice

Možná to bude překvapení, ale nejstarší pivovárek z těch, které jsme navštívili, se nachází v Hukvaldech. Pivní dobrodruh a nadšenec Vít Lanča jej tam založil už v roce 2003. Patří tedy mezi průkopníky v téhle branži, protože začínal v časech, kdy se o pivním „byznysu“ většině lidí ani nesnilo. Pozitivní je taky fakt, že jde o podnik, který si na nic nehraje. O to víc vynikne jeho kouzlo vycházející z kořenů „obyčejné“ vesnické putyky.

Největší očekávání

Přiznejme si, že nejvíce toho čekáme od podniků, které teprve začínají. V tomto směru budou všichni pivaři jistě se zájmem sledovat, jak se bude dařit nováčkům. Mezi ně patří rodinný minipivovar Hoppy Dog z ostravských Vítkovic, který chce vařit pouze svrchně kvašená piva, a pak také Kunčický pivovar z Kunčic pod Ondřejníkem, který bude naopak sázet hlavně na tradiční ležáky. Oba podniky mají společné to, že fungují od konce letošního roku a že jsou koncepčně nastaveny jako produkční.

Nejlepší pivo?

Jestli čekáte, že tady už konečně začneme natvrdo „střílet“ pořadí značek, které jsou podle nás ty „nej“, jste fakt na omylu. Celý náš seriál není o tom, abychom „kádrovali“ a srovnávali, kdo dělá pivo líp. To musejí vždycky posoudit zákazníci, jejichž slovo je to jediné, které má opravdu „boží váhu“.

My budeme dál pokračovat v psaní originálních příběhů a držet se motta „Dej Bůh štěstí“, což přejeme každému, kdo to s pivem myslí vážně a dává do práce s ním kus svého srdce. Věřte, že takových skvělých lidí není v našem kraji zrovna málo.

Sdílejte článek