Společnost
08/10/2016 Jaroslav Baďura

Pod Lysou horou byla odhalena nová mohyla Ivančena

Pod Lysou horou v Beskydech byl dnes slavnostně odhalen opravený skautský pomník Ivančena. Někdejší mohylu sestavenou z kamenů přinesených z různých míst Česka i světa nahradily během několikaměsíční rekonstrukce kaskádovité zídky.

Právě kaskády umožní, aby si návštěvníci mohli prohlédnout více kamenů, které lidé k pietnímu místu léta přinášejí. Ivančena je připomínkou osudu skautů popravených nacisty, řekl vedoucí a koordinátor projektu Václav Dobrozemský.

Kromě kaskád je součástí pietního místa i menší mohyla s dřevěnými kříži a zakladatelskou deskou. Příští rok na jaře by v místě měl přibýt stožár a informační cedule s postupem, jak dále vrstvit přinesené kameny.

O památník budou stejně jako dosud pečovat skautské oddíly, které každoročně na jaře pořádají výstup k pietnímu místu. Pořadatelé výstupu se pak vždy starají i o pořádek v okolí mohyly a nově tak budou pečovat i o správné vršení přibývajících kamenů.

„Idea zídek je taková, že je to vlastně základ pro novou mohylu. Zídky jsou dělány suchým způsobem, to znamená, že je tam kromě kamenů jen štěrk. Měli jsme profesionální kameníky a je zaručeno, že při způsobu, jakým se kameny kladly, nedojde k tomu, že by se sypaly,“ vysvětlil Dobrozemský.

Podle jeho odhadů byly dosud k pietnímu místu přineseny desetitisíce kamenů. Dobrozemský připustil, že ne všem se nová podoba místa líbí a někteří poukazují na to, že je to pohrdání těmi, kteří kameny přinesli.

„My ale říkáme, že všechny kameny jsou si rovny a je jedno, jestli donesl skautík ze Šumavy nějaký malý kámen nebo tam je kámen z Aljašky. Nejde až tak o tvar té mohyly, ale spíše o pietu a ideu toho místa a té myšlenky,“ uvedl Dobrozemský.

Připomněl, že i samotná mohyla v minulosti několikrát změnila svůj tvar. Nové kameny byly k mohyle přineseny i dnes, jedná se o kameny, které byly dovezeny z loňského Světového skautského jamboree v Japonsku.

„Posílali jsme tam před výpravou propagační leták a některé národní výpravy poslaly kameny z různých míst. Přibyly například kameny z Berlínské zdi, z ukrajinského Majdanu, Jihoafrické republiky či Japonska,“ řekl Dobrozemský. Zajímavé kameny, které byly například pomalovány nebo opatřeny nějakým nápisem, skauti nafotili a zadokumentovali.

Úprava Ivančeny stála zhruba 380.000 korun. S proměnou pietního místa při brigádách pomáhala i více než stovka dobrovolníků, cenu jejich práce skauti vyčíslili na zhruba 160.000 korun.

Každoroční výstup na Ivančenu připomíná osud pěti skautů, kteří byli popraveni za odbojovou činnost na konci války v roce 1945. V říjnu dalšího roku pak na Ivančenu vystoupali skauti z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy a přinesli první kameny.

Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové i další lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, z nichž pomník narůstal. Ivančena se tak stala symbolem odboje proti nesvobodě. Pochody k ní se snažili v dalších letech zakázat komunisté, nikdy se jim to ale úplně nepodařilo.

Sdílejte článek