Společnost
18/01/2019 Tomáš Svoboda

Podívejte se, jak pokročila rekonstrukce chaty Libušín

Hned několikrát během posledních měsíců měl Magazín PATRIOT možnost zavítat na beskydské Pustevny, kde prakticky nepřetržitě pokračuje obnova chaty Libušín. Po loňském dokončení hrubé stavby se řemeslníci věnují především práci v interiérech.

Rekonstrukce památky, která vyhořela v březnu 2014, postupně spěje do finální fáze. Hotovo by mělo být do konce letošního roku, kdy se bude připomínat 120 let od dokončení Libušína. Původní stavba byla podle návrhu architekta Dušana Sama Jurkoviče realizována v letech 1897 až 1899.

„Nový“ Libušín, který začali řemeslníci na Pustevnách sestavovat v červnu 2017, se bude díky vědeckému přístupu co nejvíce podobat historické verzi. To platí především pro tesařské zpracování dřeva a barevnost danou tradičními olejovými barvami.

Jak je patrné z naší fotoreportáže, část stavby již zdobí temně rudé roubení či tmavě zelená okna.

Naopak moderní prvky, které jsou pro dřevěný objekt záchranou z hlediska bezpečnosti a životnosti, představují automatický protipožární systém na bázi vody i plynu či dvojité krytí na šindelové střeše.

„Tady si opravdu musíme říct, že to má smysl, i když nejde o autentické technologie,“ říká restaurátor Luděk Dvořák, který se na obnově Libušína podílí v rámci týmu odborníků z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

„Letošní velkou výzvou pro nás bude práce na interiéru jídelny, kde bychom rádi udrželi minimálně stejnou kvalitu řemesla jako v exteriéru,“ podotýká restaurátor s tím, že do těchto prací se řemeslníci budou moci pustit až s příchodem jara.

Totéž platí pro sousední chatu Maměnka, která v loňském roce dostala nové nátěry na západní a jižní straně. Letos se naváže severní a východní stranou. Úpravou by navíc mělo projít i roubení, které bylo podle historických pramenů okrové barvy. Bylo tedy světlejší než na Libušíně.

Současné zimní podmínky umožňují řemeslníkům pouze dokončovací práce na instalacích a rozvodech v interiéru či realizaci „detailů“, jako je vyplňování spár v roubení ovčí vlnou.

Sdílejte článek