Společnost
02/11/2015 ČTK

Policie: Zrušme přejezd ve Studénce. To není dobrý nápad, míní radní

Případná bezpečnostní opatření související s nebezpečným železničním přejezdem ve Studénce na Novojičínsku by měla přinést dopravní studie. Policie by zřejmě nebyla ani proti zrušení tohoto přejezdu, jak nedávno navrhl ministr dopravy Dan Ťok.

Studii nyní zpracovávají policie, kraj a ministerstvo dopravy. Novinářům to dnes řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Přejezd je rizikový. Často jej i přes blikající červená světla přejíždějí řidiči. Tragická kolize se tam stala v červenci, kdy do kamionu uvízlého mezi závorami narazil vlak Pendolino. Nehodu nepřežili tři lidé.

Něco podobného se mohlo stát koncem října. Kamion z kolejiště odjel těsně před tím, než místem ve 140 kilometrové rychlosti projel vlak.

Podle Kužela existuje několik variant bezpečnostních opatření. Ministr dopravy Dan Ťok například přišel s nápadem železniční přejezd úplně zrušit. Tato možnost se však nelíbí představitelům Studénky. Další možností by mohlo být umístění značky, která by na silnici zakázala vjezd nákladním automobilům.

Policie by s největší pravděpodobností proti zrušení přejezdu nebyla. „Je ale potřeba vypracovat dopravní studii. Na ní se nyní pracuje,“ řekl. Případný zákaz vjezdu pro kamiony vidí jako problematický. „V žádné obci nemůžete vyloučit nákladní dopravu absolutně. To prostě nejde. Do každé obce se nákladní vůz dostat musí. Ať už z důvodu stavby domu nebo umístění podniku, který produkuje výrobky, jež se musí vozit,“ řekl.

Podle Kužela se situací ve Studénce zabývá i policie. „Sami to ale nedokážeme. Pokud budou řidiči nedisciplinovaní, tak nám zase na takový přejezd vjedou,“ řekl. K diskusi je i přísnější postih takových motoristů. Například změna zákona v tom, že už jen vjetí na železniční přejezd v době, kdy to je zakázáno, by mohlo být trestným činem.

Starosta Studénky Lubomír Šobich řekl, že zrušení přejezdu by pro město bylo nešťastné řešení. „Zcela by to změnilo tok dopravy a zatížilo centrum města,“ řekl. Tento týden chce odeslat ministrovi dopis, v němž jej bude informovat o iniciativě města. To chce dát vypracovat studii proveditelnosti o variantě, která by usměrnila kamionovou dopravu tak, že by přes inkriminovaný přejezd vůbec nejezdila. „Pak by přejezd ani nebylo třeba rušit,“ řekl Šobich.

V poslední době policie řešila problémy na přejezdu ve Studénce už dvakrát. V červenci řidič polského kamionu zavinil nehodu, která stála tři cestující z vlaku život. Policie obvinila řidiče vozu. V těchto dnech kriminalisté vyslechli těžce zraněného strojvedoucího, dá se zřejmě očekávat podání obžaloby na řidiče kamionu.

Další tragédie se málem opakovala v říjnu. Cizinec s kamionem naloženým kovovým materiálem opět vjel na přejezd a zůstal uvězněný mezi závorami. Rozhodl se je prorazit a z přejezdu odjel. Za tři vteřiny místem projel vlak. „Šlo o rychlík jedoucí z Břeclavi do Bohumína. Vlak jel rychlostí okolo 140 kilometrů v hodině. Cestovalo v něm 150 lidí,“ řekl Kužel. Řidič z místa nehody ujel, policisté jej dopadli po hodině u čerpací stanice na dálnici. Obviněn byl z obecného ohrožení z nedbalosti, skončil ve vazbě.

Sdílejte článek