Nejnovější zprávy: ​ SmVaK Ostrava a Trianon spojily síly při zaměstnávání zdravotně postižených Přestavba Bazalů finišuje. Podívejte se, jak to tam vypadá

Společnost

Před 183 lety zemřel muž, kterému Ostrava vděčí za první nemocnici

Veškerý majetek odkázal „pro zdejší chudé nemocné čeledíny a služky, kteří nemohou být nikde umístěni, pro zdejší chudé nemocné podruhy a chudé nemocné měšťany potřebující péči a ošetření“. Kaplan Kašpar Pittler umožnil Ostravě postavení první nemocnice.

Dne 28. října 1832 zemřel moravskoostravský kaplan Kašpar Pittler. Narodil se 31. 12. 1753 v Opavě. Teologická studia ukončil v Olomouci v roce 1776 a na kněze byl vysvěcen o rok později.

V Moravské Ostravě působil v letech 1794 až 1820, pak odešel na odpočinek do rodného města. Těsně před odchodem do Opavy odkázal veškerý svůj majetek pro zřízení nemocnice  Hodnota darovaného majetku se odhadovala na 3600 zlatých.

Úroky, dary a dotacemi vzrostlo jmění Pittlerovy nadace natolik, že se v r. 1846 mohlo přikročit k velkorysé výstavbě první ostravské nemocnice, která vyrostla na velmi frekventované Mostní ulici blízko náměstí, kterou procházela říšská silnice z Opavy do Těšína.

Foto dne