Politika
01/07/2017 Jaroslav Baďura

Předvolební průzkum: Obrovské množství voličů stále není rozhodnuto

Z aktuálního průzkumu volebního potenciálu Sanep, který ukazuje procento rozhodnutých voličů a maximální hypotetický volební zisk v případě příklonu všech váhajících voličů k dané politické straně či hnutí je patrné, že u dvou největších vládních stran je stále velké rozpětí právě váhajících voličů, kteří se rozhodují mezi dvěma či více politickými subjekty.

Nejvíce rozhodnutých voličů má hnutí ANO, které dosahuje i největšího volebního potenciálu. Voliči tak nejvíce preferují právě hnutí ANO, které je ve volebním potenciálu ve velkém předstihu před svými politickými rivaly.

Stávající nejsilnější vládní strana ČSSD má oproti hnutí ANO pouze polovinu rozhodnutých voličů a její volební potenciál je o jedenáct procentních bodů nižší než u jejího vládního partnera.

Počet rozhodných voličů mají sociální demokraté na stejné úrovni jako KSČM.

Celkově lze říci, že počet rozhodnutých voličů, tedy těch, kteří aktuálně nepochybují o své volbě, je naprosto tristní. Jak ukazuje volební potenciál, převažují váhající voliči, kteří se rozhodují mezi dvěma a více stranami.

Právě váhající voliči stále více do svého portfolia zařazují vedle hnutí ano a ČSSD i menší a nové politické strany a hnutí.

Do bojů o sněmovní křesla se tak dostávají vedle stávajících parlamentních stran i SPD v čele s Tomio Okamurou, Realisté s Petrem Robejškem, ale i Piráti vedeni Ivanem Bartošem.

Jakkoli je nutné zdůraznit, že volební potenciál nelze zaměňovat s volebním modelem, je zřejmé, že voliči SPD, Realisty a Piráty zahrnují spolu s parlamentními stranami do svých úvah o možné podpoře. Voliči tedy hledají alternativy a je možné, že celkový obraz domácí politické scény je povede k tomu, aby tyto alternativy vnímali jako primární volbu.

Je rovněž zajímavé, že aktuální rozhodnutí voliči dávají najevo, že stojí za podporou ODS, která by i s aktuálním počtem svého pevného elektorátu měla jistotu získání sněmovních křesel.

Na hraně se pak z pohledu rozhodnutých voličů pohybuje TOP 09, jejíž osud by byl aktuálně plně v rukou váhajících voličů a jejich volby.

To lze říci i o koalici KDU-ČSL a Starostů. Zatímco lidovci by se patrně do Sněmovny dostali zcela bez problémů, v koalici se Starosty a povinným desetiprocentním kvórem již i při volebním potenciálu přesahujícím desetiprocentní hranici, bude patrně do poslední chvíle ležet osud této koalice v rukou váhajících voličů.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální volební potenciál politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily u hodnoty rozhodnutých voličů jednoprocentní hranici. Volební potenciál nelze zaměňovat s volebním modelem.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 15. – 21.6. 2017 na vybrané skupině 2.104 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.

Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 18.517 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum aktuálního volebního potenciálu vychází pouze z hlasů 56,9% respondentů, kteří jsou rozhodnuti, či zvažují svoji volební účast. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Sdílejte článek