Politika
11/10/2015 ČTK

Primátor Macura: Zakázka nebyla zmanipulovaná

Policie odložila prověřování podezřelé zakázky na stavbu pavilonu evoluce v areálu ostravské zoologické zahrady. Případnou manipulaci při výběru firmy se nepodařilo prokázat, řekl dozorující státní zástupce Vít Koupil. Stejně kriminalisté rozhodli i u dalších tendrů, například stavby cyklostezek, projekt komunitního centra Ostrava-Hulváky či stavbu Porážkové ulice nedaleko nákupního centra Forum Nová Karolina.

Policie se o stavby a výběr jejich zhotovitelů začala zajímat v souvislosti s kauzou lobbisty Martina Dědice. Podle Koupila je důvodem odložení skutečnost, že se nepodařilo v rozsahu nutném pro trestní řízení prokázat manipulace se zakázkami.

Nic nezákonného kriminalisté nezjistili ani v případě rekonstrukce stadionu ve Vítkovicích, při opravě hřiště u Základní školy Kosmonautů v obvodu Ostrava Jih a rekonstrukci Kulturního domu Akord v Zábřehu. Všechny tyto zakázky kriminalisté prověřovali. Několik dalších zakázek ještě podle Koupila prověřují. K nim ale podrobnosti zatím uvést nechtěl.

Projekt na vybudování Pavilonu evoluce v ostravské zoo stál zhruba 128 milionů korun. Jde o nejdražší stavbu v historii zahrady. Podle ministerstva financí při zadání tendru, který pro město dělala soukromá firma Seller Moravia, vzniklo pochybení. Firma údajně v době řízení změnila kvalifikační podmínky. Ostravě hrozilo, že bude muset vrátit stomilionovou dotaci a zaplatit pokutu ve stejné výši. Město s chybami nesouhlasilo. Odvolalo se a uspělo. „Dosáhli jsme toho, že auditní orgán uznal námitky města a v zásadě v tuto chvíli nehrozí ztráta dotace ani ta pokuta,“ řekl už dříve primátor Tomáš Macura (ANO).

Policie případy prověřovala a další prověřuje pro podezření ze zneužití pravomoci veřejné osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Kriminalisté se na podezřelé zakázky zaměřili v souvislosti s kauzou lobbisty Dědice, který údajně manipuloval se zakázkami dopravního podniku a městské nemocnice v Ostravě. Čelí podezření, že jeho firma na úplatcích získala 30 milionů korun.

Vyšetřování kauzy Dědic je podle Koupila v pokročilé fázi. Policie stíhá osm lidí a čtyři firmy v souvislosti s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Před časem některým obvinění rozšířila. Navíc nově stíhá dva lidi a jednu firmu. Tito obvinění podle kriminalistů pomáhali dalším firmám nezákonně snižovat daňový základ. Škoda, kterou podle policie způsobili státu, se pohybuje kolem 17 milionů korun. Celkem je tak obviněno už deset lidí a pět firem.

Dědic je obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu až 12 let vězení. Podle policie ovlivňoval zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu. Společnost spojená s Dědicem údajně firmám zajišťovala vítězství v tendrech, za což dostávala úplatky.

Sdílejte článek