Byznys
31/12/2017 Jaroslav Baďura

Pro Bakalu bych nepracoval, říká nový šéf Residomo Jan Rafaj

Jan Rafaj odchází po šestnácti letech ze společnosti ArcelorMittal, se kterou byl poměrně silně spjat – působil zde v poslední době nejen jako personální ředitel, ale také jako předseda představenstva.

Pro mnohé ta zpráva, že odcházíte z huti a stáváte se generálním ředitelem společnosti Residomo, byla velmi překvapivá. Jak se to vše seběhlo?
Tuto otázku jsem dostal za několik dnů již několikrát. Proč tam, proč teď, proč jdu z ocelařiny? Tak za prvé, já z ocelařiny tak úplně neodcházím. Dohodl jsem se s ArcelorMittal, že zůstávám na expertní smlouvu jako poradce generálního ředitele. Na některé velké věci zůstanu v týmu, ocelařinu mám rád, strávil jsem s ní šestnáct let, mám zde spoustu přátel.

Takže byste se třeba jednou mohl i vrátit?
Nevylučuji to. Ale po těch šestnácti letech jsem cítil, že potřebuji změnu. Chtěl jsem si trochu vydechnout. Začal jsem se trochu rozhlížet. Když přišla první nabídka z firmy Residomo, tak jsem zpočátku netušil, že by to mohlo být ono. Když jsme se ale začali bavit víc a víc a začal jsem poznávat akcionáře, kteří byli velmi vstřícní a otevření, začal jsem být spokojený. Důležité bylo pro mě zjistit, zda se někde neskrývá utajený vlastník. Nechtěl jsem slyšet jméno Bakala. Pro toho pána bych nepracoval. To, co se stalo s byty, není věc jednoduchá, ale v tuto chvíli nevratná. Musíme se začít zabývat tím, co se dá inovovat, co s portfoliem…

K tomu se dostaneme. Ale já mám ještě jinou otázku. Očekával bych, že po šestnácti letech práce ve firmě, kde jste museli vynaložit obrovské úsilí, abyste obhájili její existenci v Ostravě, zejména po ekologické stránce, si budete chtít odpočinout nebo zažít trochu více klidnou atmosféru. Toto ovšem Residomo podle mého názoru nenabízí…
Moje manželka v těch bytech RPG (předchůdce Residomo, pozn. red.) bydlela a po svatbě jsme v takovém bytě strávili několik měsíců. Když jsme se pak stěhovali a byt vraceli, tak jsem tam i škrábal omítku. Když jsem ženě řekl, že mám nabídku z Residoma, pověděla mi, že jsem se zbláznil. Nakonec mě ale v mém rozhodnutí podpořila. Já jsem člověk, který místo kritiky chce věci posouvat dál. To bylo ostatně vidět i v ArcelorMittal. Mohl bych se starat v Ostravě o pejsky a kočičky, ale pak jsem si řekl, že jsem šestnáct let něco budoval, ať už svou pozici, nebo networking… Chtěl bych napravovat, dělat něco užitečného a věřím, že náš region je velmi perspektivní.

Jak chcete změnit povědomí o firmě Residomo? Jednak je zde historická zátěž jména Bakala, jednak veřejné povědomí o těchto bytech mnohdy není úplně nejlepší – jsou prý drahé, často ve špatném stavu, vlastník nechce moc investovat, prý je mnoho bytů prázdných a přibývá jich…
Myslím si, že firma již nastavila kroky, které povedou ke změně. To byl ostatně jeden z důvodů, proč jsem do této společnosti vstoupil. Změny se projevily již v obsazenosti domů. Neobsazenost se týká domů v Havířově a v Karviné, v Ostravě již nemáme téměř žádný volný byt. Každý rok projde rekonstrukcí několik tisíc bytů a stávají se z nich byty zcela jiných typů. Máme neuvěřitelné množství služeb a jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že v současné době máme nejlepší zákaznickou službu, kterou v naší republice má jakýkoliv poskytovatel bytů.

O jaké služby jde?
Naše zákaznická linka funguje každý den kromě pátku. Máme službu domovníka, lidé obcházejí domy a kontrolují závady. Ty odstraňují na místě. Máme službu Servis 48, což znamená, že reagujeme na problém poměrně rychle. A přemýšlíme i o dalších projektech. Řekl bych tedy, že určitě zůstává představa z minula, že Residomo jsou špatné byty, že Bakala je zlý. Toto musíme změnit.

Co všechno se změní?
Dlouhou dobu se to špatné povědomí vytvářelo, dvojnásobnou dobu se bude napravovat. Já ty lidi chápu. Na nás je, aby nám znovu uvěřili. Problém je u nás v republice, ale také ten, že není spojitost mezi nájemním bydlením a úspěšnými lidmi. V sousedním Německu žije 50 procent úspěšných lidí v nájemních bytech. Nejsou zavázáni hypotékou, když se rozhodnout změnit místo práce, stěhují se bez velkých problémů. Je to o určitém filosofickém přístupu. Pokud se bavíme s klientem o vzhledu jeho bytu, vycházíme mu vstříc. Řekne si o kuchyňskou linku, dořešíme barvu stěn. Jste student po škole, nabídneme dvoupokojový byt, jste mladý pár s dětmi, bude jiná nabídka, pro důchodce také. Přemýšlíme o větší kapacitě seniorských bytů. Byty by také poskytovaly nějaké služby.

Jaké je vlastně vaše zadání, váš úkol ve firmě Residomo?
Mým úkolem je provést materiální změnu, které lidi uvěří, to znamená, že změníme něco pro region. Stejně jako v ArcelorMittal jsme ovlivnili emise, tak u bydlení je žádoucí, aby lidé u nás chtěli bydlet. Chceme být zajímaví na trhu a chceme na trh přinést zajímavé produkty. Firmu ovládají dva vlastníci a vzhledem k tomu, že jeden z nich nebývá vlastníkem dlouhodobým, tak naše cesta se bude ubírat směrem k nalezení finálního dlouhodobého vlastníka, kterému musíme ukázat, kam firma bude směřovat. Dobrá strategie a kvalita bydlení, která lidem bude vyhovovat.

To, o čem hovoříte – vybrat si bydlení na míru – se týká nových nájemníků. Lidé, kteří budou číst tento článek, si zcela jistě budou klást otázku, co uděláte pro ty stávající klienty, nájemníky?
Určitě i nadále budeme chtít zvyšovat kvalitu bydlení a také služeb. Chceme zvyšovat komfort a standart a možná i přinášet benefity pro ty lidi. Jsem na místě chvíli, ale už když jsem vstupoval do společnosti, měl jsem nějakou vizi. Nemohu ovšem nic prozrazovat, neboť jsme se dohodli s majiteli, že budeme dva kvartály pracovat na přípravě velkých strategií. Pak je začneme realizovat.

Tak alespoň naznačte…
Mezi těmi strategiemi je například zaměření na důchodce. Uvědomujeme si totiž, že více než velikost bytu bude tyto lidi zajímat pestrost a dostupnost služeb. Máme v hledáčku také téma cen energií a co dělat, aby byly dostupné. Další skupinou jsou lidé, kteří by si zasloužili slevové akce, mířím teď na rodiny s dětmi. Chceme, aby lidi bavilo vracet se domů. Takže přemýšlíme, co se stávajícími byty a domy. Máme toho v hledáčku dost. To vše je na stole a je předčasné říkat, co bude a co ne.

Jak vnímáte vy i akcionáři zátěž vaší společnosti jménem Bakala?
Jsem člověk z regionu a nedivím se lidem, že ta zátěž zůstává. Potrvá jistě nějakou dobu, až nám lidé uvěří a zátěž padne. Ale kromě toho jsou tu lidé, kteří se snaží opět nájemníky použít pro své zájmy a to je například Arca Capital s panem Krupou, který se snaží využítt běžné lidi, běžné nájemníky. Slibuje jim, že vysoudí milion a z přitom si z něj půlku vezme. Říká, že se bude s námi soudit… Pak ho vidíte na billboardech, jako politika kandidujícího do voleb. Tak si řeknete, že ten jeho zájem nebude asi tak přímý, jak říká. Jindy si zase přečtete jeho rozhovor, kde říká, že jeho cílem je na celé kauze vydělat. Na minulosti se nabalují staré věci. My uděláme všechno pro to, abychom vyhráli tyhle spory, i když to bude něco stát. Tomuto regionu mediálně škodí zejména lidé mimo něj, kteří to dělají jen pro své zájmy, nikoliv pro dobro našeho krásného kraje.

Jak bylo pro vás těžké přejít z oboru, kde jste řešili miliony tun oceli a světové ceny surovin, ke kuchyňským linkám a službám pro nájemníky?
Paradoxně ArcelorMittal i můj předchozí zaměstnavatel získali v privatizaci byty. Když jsem před šestnácti lety nastupoval do Frýdku-Místku, do jednoho ze závodů ArcelorMittal, tak se vedly nějaké spory, rozprodávaly se byty… V Ostravě jsem měl na starosti také nemovitostní portfolia. Pro mě tedy není nové být u bytových sporů, já jsem u nich byl i před těmi šestnácti lety. Úplně nové téma to tedy pro mě není. Nové je to pro mě z pohledu investora. Neřeším na poradě, kolik tun šrotu máme, kam prodáme finální produkt. V ArcelorMittal to bylo více komplexnější. Úplně cizí mi tato problematika není, ale rozhodně neříkám, že rozumím všemu.

Jak dlouho jste o nabídce uvažoval, kdy vlastně přišla?
Několik měsíců jsem o nabídce uvažoval. Prvotní impulz byl – to není nic pro mě. Postupem času mi došlo, že to bude dobré pro lidi. Musím vám přiznat, že lidé, kteří k nám přišli po roce 2015, jsou velmi spokojení nájemníci. Ti, kteří dříve pod vlivem slibu kdysi investovali do bytů, mohou být nespokojení, zklamaní. Nedostanou náhrady, cestu zavřeli předchozí vlastníci.

Pro hodně lidí byl váš krok odejít do společnosti Residomo překvapením. Tajil jste svůj odchod?
Já jsem jednal s nadřízenými v ArcelorMittal několik měsíců.

Bylo to těžké?
Bylo to těžké, vzal jsem si několik dnů volna, jezdil jsem na kole po horách… Bylo to chvílemi ano, a pak ne, hovořili jsme o různých variantách. Jedno ale platilo a bude platit: jsem loajální k zaměstnavateli a respektoval jejich přání: tajil jsem své rozhodnutí až do konce. Myslím, že to nikdo nevěděl až do posledních čtrnácti dnů. Ocelařina mi prorostla hluboko do srdce a možná, že jsem naivní, ale cítím, že se k ní ještě vrátím.

Jste první viceprezident ve svazu průmyslu. Využijete své nové zkušenosti i v tomto orgánu?
Určitě ano. Firma Residomo ročně investuje miliardu ve stavebních zakázkách, a za druhé, vždycky jsou ty efekty propojené. Uvedu příklad. Dnes řešíme na trhu velkou přezaměstnanost, máme nedostatek lidí. Zhruba dvě stě tisíc pracovních pozic. A my máme byty. Flexibilní bydlení. Takže se nabízí, že najdeme někoho, kdo umí přivést pracovníky, my poskytneme bydlení, s krajem domluvíme rozumně dopravu… Myslím, že to může pomoct věci. Máme třeba oblast Jesenicka, je tam nezaměstnanost, práce tam není, ale tady je. Lidé tady najdou práci, pro své děti dobré vzdělání.

Co myslíte, že jim brání v tom přijet sem?
Myslím, že jsou v tom dvě nebo tři věci. Mnozí lidé jsou v zajetí hypotéky, mobilita je omezená. Druhá věc je možná to, že jsme svázáni s místem, a také myšlenka, která putuje s námi z dob komunismu – stát se o nás postará. Třetí problém spatřuji ve školské problematice. Učíme obory, které nemají uplatnění na trhu práce. Vidím v našem kraji obrovskou příležitost dostat práci a usadit se. Znám spoustu lidí, kteří odešli za prací do Prahy, teď se vrací za stárnoucími rodiči a přinášejí zkušenosti. Na těchto lidech musíme stavět. A tady já vidím propojení firmy Residomo a byznysu.

Máte rodinu, manželku, děti. Splní se v novém zaměstnání vaší rodině přání, abyste byl častěji doma?
Já tomu věřím. Myslím, že s nimi budu více, kluci i manželka mě potřebují.

MENUTým Gril and wine restaurantu Bernie’s servíroval:

Předkrm:HUSÍ FOIE GRAS, marinovaná v červeném víně, s karamelizovanými jablky a pistáciovým croquantem

Hlavní chod:GNOCCHI ZE SLADKÝCH BRAMBOR, s jelením ragú, houbami a pecorinemSELEČÍ LÍČKA s bramborovým pyré s křenem a restovanou zeleninou

Káva:Espresso BIO CAFÉ VERDE

Sdílejte článek