Společnost
13/04/2018 Tomáš Svoboda

Proměny Ostravy: Podívejte se, jak po velké rekonstrukci vypadá bývalý „pajdák“

Původně byla Německým reálným gymnáziem postaveným v letech 1899 až 1901, nově bude sídlem dvou fakult Ostravské univerzity. Historická budova nacházející se na Českobratrské ulici v centru Ostravy se v těchto dnech opět otevírá školskému provozu.

Rozsáhlá rekonstrukce budovy, která byla dosud využívána pro účely Pedagogické fakulty, byla zahájena během roku 2016.

Zahrnovala obnovu mimořádně zdobné fasády, výměnu střešní krytiny, dále zateplení objektu z dvorní části, ale také modernizaci interiérů, vytápění či klimatizačního systému.

Zcela dokončena by měla být v průběhu června letošního roku. Studenti mají nové prostory začít naplno navštěvovat s podzimním startem dalšího akademického roku. Ostravská univerzita se rozhodla, že je bude využívat primárně pro potřeby Fakulty sociálních studií a Fakulty umění.

„Jsme rádi, že budova, která byla ve špatném technickém stavu, se díky rekonstrukci proměnila opravdu výrazně. Přestože se jednalo o velmi náročný projekt, bylo naší povinností zachovat cennou architektonickou památku v centru Ostravy pro další generace,“ uvedl rektor Jan Lata.

Jak dále upřesnil, náklady na rekonstrukci 117 let starého objektu byly vyčísleny na 120 milionů korun. Zástupci Ostravské univerzity se společně s Národním památkovým ústavem a Útvarem hlavního architekta města Ostravy snažili zachovat co nejvíce původních prvků.

Například v reprezentativní aule byly vyměněny dřevěné parkety či obnoveny štukatérské prvky. Mezi další atraktivní prostory patří například hudební sál, galerie, velká přednášková místnost či zasedačka umístěná přímo ve věži, tedy dominantě tyčící se nad nárožím ulic Českobratrské a Přívozské.

Autorem bývalého německého gymnázia byl vídeňský architekt Artur Streit, který školskou stavbu pojal v novobarokním duchu se secesním detailem a novodobými intervencemi. Díky tomu je součástí městské památkové zóny a na seznam chráněných budov byla zařazena v roce 1992.

Jak je patrné z fotogalerie, monumentálně řešená fasáda je plná pilastrů, sloupů či masek a fantaskně vyhlížejících tvorů.

Ostravská univerzita není první vysokoškolskou institucí, která historickou památku využívá. Již v 50. letech minulého století tam jakožto její předchůdce působil Pedagogický institut, který se následně vyvinul v Pedagogickou fakultu.

První akcí, kterou obnovená památka hostila, bylo čtvrteční zasedání Pléna České konference rektorů, kterého se účastnil také ministr školství v demisi Robert Plaga. Na půdě Ostravské univerzity se toto setkání konalo po deseti letech.

Sdílejte článek