Nejnovější zprávy: ​Opět je zde Závišický pedál - cyklovýlet pro rodiče s dětmi i náročné bikery! Slezan osmička není kulturní památkou. Budovu čeká nové využití

Byznys

Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji vzrostla na 27 125 korun

Průměrná hrubá mzda v Moravskoslezském kraji vzrostla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 8,2 procenta na 27.125 korun. Lidem přibylo ve výplatě průměrně 2051 korun, což bylo nejméně v celém Česku.

Ilustrační foto: Archiv

Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Po započtení růstu spotřebitelských cen činí reálný nárůst mezd 6,2 procenta.

V celém Česku letos průměrná hrubá měsíční mzda v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 procenta (2385 korun) na 30.265 korun. Po započtení inflace mzda v zemi reálně stoupla o 6,6 procenta.

Obyvatelé Moravskoslezského kraje ve srovnání s ostatními regiony berou šesté nejnižší mzdy v zemi. Nejvyšší průměrnou mzdu mají lidé v Praze, a to 38.436 korun.

Naopak nejméně dostávají ve výplatě lidé v Karlovarském kraji, přestože tam byl procentuální nárůst největší v zemi, činil 10,1 procenta. Průměrná mzda v Karlovarském kraji ale v prvním čtvrtletí činila jen 26.287 korun.

Procentuální nárůst mezd v Moravskoslezském kraji byl mezi všemi regiony třetí nejnižší. Co se týče částky, o kterou se lidem mzda zvýšila, tak méně než v Moravskoslezském kraji nestoupla lidem mzda nikde. Nejvíce peněz navíc dostali ve výplatě Pražané. I když v hlavním městě nárůst mezd činil jen sedm procent, dalo to 2514 korun.

Oproti prvnímu čtvrtletí roku 2017 letos v Moravskoslezském kraji narostl počet zaměstnanců meziročně o jedno procento. To znamená nárůst zhruba o 4200 lidí. V kraji bylo zaměstnáno průměrně 431.600 lidí.

V celém Česku stoupl v prvním čtvrtletí počet zaměstnanců meziročně o 2,1 procenta (83.100) na 4,033.700 lidí. V jediném kraji počet zaměstnaných lidí klesl, a to v Královéhradeckém kraji o dvě procenta.

Foto dne